Advertisement
HABERLER ABONE OL

Wall Street 28 Mayıs itibarıyla hisse alım-satımlarında işlemlerin gerçekleşmesinin ardından sahip olunan paranın hesaba geçtiği süreyi kısaltmaya hazırlanıyor. Daha önce hesaba geçiş işlemden iki gün sonra gerçekleşirken (T+2), artık bir gün sonra (T+1) yapılacak.

Bu sürenin kısalmasının sadece ABD için değil, ABD menkul kıymetlerinin küresel endekslerdeki hakimiyeti göz önüne alındığında dünya genelinde etkileri olması bekleniyor. Fonlama, likidite, menkul kıymet ödünç verme, Döviz ve Borsa yatırım fonları da dahil olmak üzere piyasa yapısının her yönü bu süreçten etkilenebilecek.

Bloomberg Intelligence’ın tahminlerine göre bu geçiş yatırımcılara yıllık 31 milyar dolara mal olabilir. Ekonomistler Nicholas Phillips ve Larry R Tabb yayımladıkları değerlendirmede, “Piyasa yapısının her yönü bu evrimle yeniden şekillenecek” dedi.

ABD’nin sermaye piyasası kurulu SEC, daha kısa bir uzlaşma penceresinin, alıcının veya satıcının işlem tamamlanmadan önce temerrüde düşme olasılığının daha düşük olduğu anlamına geleceğini açıkladı. Bu, aynı zamanda broker için daha düşük marj gereksinimleri anlamına da geliyor. ABD Hazine tahvilleri için uzlaşma halihazırda T+1’de gerçekleşiyor.