Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Frankfurt merkezli Deutsche Boerse AG'nin bir birimi olan endeks işletmecisi Qontigo üye sayısını 30'dan 40'a çıkarmayı planlıyor. Ayrıca hem mevcut hem de beklenen üyeler için yeni kalite kriterleri getirecek.

Söz konusu değişikliklerin öncesinde yapılan dört haftalık piyasa danışmasında, 600'den fazla katılımcı üyelerin denetleme komiteleri istihdam etmesi, çeyreklik bildirimler ve denetlenmiş yıllık finansallarını yayınlamalarını gerektirecek yeni kurallara ilişkin teklifler lehine oy kullanmıştı.

Ayrıca bu şartları yerine getiremeyenler için hızlı bir çıkışın yolunun açılması ve üyeler arasına katılmak için iki yıl boyunca kârlı olduklarını göstermeleri yönünde düzenleme yapılması isteniyordu.

DAX'ın kompozisyonu uzun bir zaman piyasa değeri ve işlem hacmine göre belirlendi. Şimdiyse endeksin sahibi hacim sıralamasını düşürüp, piyasa değeri ve yeni kalite kriterlerini endekse giriş için ana kriter olarak belirlemeyi planlıyor.

Geçen otuz yıl boyunca hemen hemen değişmeyen endeks kurallarına ilişkin reform planının arkasında Wirecard AG skandalı saklı. Sürekli muhasebe tutarsızlıkları iddialarıyla gündeme gelen Wirecard, iki yıl boyunca DAX üyesiydi.

Şirket Haziran ayında çöktüğü zaman endeksin düzenlenmesi yönündeki baskılar iyice artmıştı. Zira mevcut kurallar yükümlülüklerini yerine getiremeyen Wirecard'ın hızlı bir şekilde endeksten çıkarılmasına müsaade etmiyordu.

Almanya merkezli fintech şirketi Ağustos sonuna doğru DAX Endeksi'nden çıkarıldı. Yerine Delivery Hero SE endekse katılması sonrasında bazı yatırımcılar, Berlin merkezli gıda şirketinin hiçbir zaman yıllık kârını açıklamamış olmasından dolayı rahatsızlıklarını dile getirmişti.

Yeni kuralların o zaman uygulanmış olması durumunda, Delivery Hero endekse giremeyecekti.

Borsa endekslerine giriş pasif yatırım fonlarının giderek daha baskın bir duruma geldiği finansal ortamda şirketler için daha fazla önem kazanıyor. Bank of America Corp. stratejistleri endeks takip eden fonlardaki hisse senedi varlıklarının Ağustos 2021 itibarıyla aktif yönetilen fonları geçeceğini düşünüyor.