Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Wood & Co. analistleri Raffaella Tenconi ve Alessio Chiesa TL'de zayıf seyir olacağı görüşünü paylaştı.

Analistler paylaştıkları bir notta "TL'de kontrollü bir değer kaybı olduğu görülüyor. Bu da gelecek sene için kesin bir kısıtlayıcı politikanın olmadığı ve gelecek yıllarda kalıcı enflasyonist baskıların da beklendiği ortamda enflasyonda yüzde 5 hedefinin gerçekçi olmadığına işaret ediyor" değerlendirmesini yaptı.

Aralık ayında politika faizinin yüzde 42,5 ile zirve yapmasını ve birkaç çeyrek boyunca bu seviyelerde kalmasını bekleyen analistler Dolar/TL 'nin gelecek sene ortalama 36,8'e yükseleceğini öngördü. Notta "Diğer yandan enflasyon 2024 ortalarına dek yüzde 70'e yükselecek, 2024 sonunda ise yüzde 40'lara gevşeyecek" ifadesine yer verdi.

Türk Lirası dolar karşısında Ağustos'tan bu yana yüzde 11 düşerek Bloomberg'in takip ettiği gelişen piyasa para birimleri arasında en kötü performansı kaydetti.

TCMB Haziran'dan beri politika faizini her toplantıda artırarak yüzde 8,5 seviyesinden yüzde 40'a kadar yükseltti. Böylece 2024 sonu enflasyon beklentisi baz alındığında 2021'den beri ilk kez reel faiz pozitif bölgeye döndü.