Advertisement

SERDAR PAZI/ BLOOMBERG HT PARA PİYASALARI MÜDÜRÜ

Son iki haftada yurt içi yerleşiklerin Döviz tevdiat hesaplarında ters dolarizasyon anlamında önemli bir geri çekilme yaşanıyor.

Diğer taraftan bunun karşılığında yabancı yatırımcıların haftalık olarak açıklanan menkul kıymet istatistiklerinde de görüldüğü üzere TL varlıklarda net satıcı olduğu gözleniyor.

Ağırlıklı olarak tahvil tarafında yaşanan satışların yanında swap piyasasında da yabancı yatırımcı son haftalarda TL riskini azaltma eğiliminde.

İçeride yerli bankalar, elinde bulundurdukları döviz likiditeyi yurtdışına plase ederek, karşılığında sağladıkları TL likiditeyi içeride kredi olarak kullandırıyorlar.

Yabancı bankalar da bu sayede sermaye piyasaları haricinde TL faizi kazanacak bir düzenlemeye kavuşuyor.

Örgütlü bir piyasa olmadığı için daha esnek bir yapıya sahip piyasada ülke CDS risk primi ya da global risk iştahına bağlı olarak faizler değişiklik gösterebiliyor.

Faizlerin yükseldiği dönemlerde beklenilebileceği üzere yabancı yatırımcılar pozisyonlarını kademeli olarak azaltıyorlar.

Bankaların bilanço dışı yabancı para pozisyonlarındaki değişimden Merkez Bankası ile gerçekleştirdikleri toplam swap işlemlerini düşerek hesapladığımız swap piyasasındaki pozisyon değişikliği son dört haftada 4,2 milyar dolar tutarında çıkışa işaret ediyor.

Kasım ayında varlık alımlarında azaltıma gitmesi beklenen Fed, gelişmekte olan ülke piyasalarına olan bakışı negatif etkiliyor. Ek olarak faizlerdeki belirsizlik ve döviz piyasasındaki oynaklık da risk iştahını zayıflatıyor.