Advertisement

Renaissance Capital (RenCap) ve HSBC, Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybına atıf yaparak, Tüpraş'taki dolar bazında fiyatlamalar dolayısıyla tavsiyelerini 'Al' seviyesine yükselttiklerini açıkladı.

RenCap, şirkete ilişkin analizinde şirketin hisselerinde dolar bazında yüzde 21'lik düşüş dolayısıyla daha önce 'Tut' olan yatırım tavsiyelerini 'Al' seviyesine çıkardıklarını duyurdu. Kurum, analizinde Tüpraş'ın dolar bazlı bir operasyonu olduğuna dikkat çekerek bu durumun şirkete Türk Lirası'nın değer kaybına karşı koruma oluşturduğunu belirtti. 2021 yıl sonu Dolar/TL beklentisini 8 seviyesinden 9'a; 2022 yıl sonu dolar/TL beklentisini ise 9 seviyesinden 9,9'a çıkaran kurum, bu revizeleri sonrasında Tüpraş'ın hedef fiyatını da 115 TL'den 120 TL'ye yükseltti.

Tüpraş ile ilgili aynı revizeyi HSBC de yaptı. Zayıf TL, petrol fiyatlarında yukarı yönlü seyir ve ucuz değerleme gerekçeleriyle kurum şirket ile ilgili tavsiyesini 'Al'a yükseltti. Kurum Tüpraş hissesinde hedef fiyatını da güncelledi. Buna göre daha önce 111 TL olan hedef fiyat 120 TL'ye çıkarıldı.