Advertisement
HABERLER ABONE OL

Yapı Kredi (YK) Yatırım 2022 Hisse Senedi Görünüm Raporu-2 yayımlandı. YK Yatırım stratejistleri riskli varlıklarda kısa süreli bir ayı piyasası rallisi beklediklerini ve sonrasında yeni diplerin görülebileceği bir son çeyrek öngördüklerini kaydettiler.

Buna ek olarak hisse senedi piyasalarındaki yeni dip seviyelerin, Fed’in yıl sonundan önce havlu atmasına neden olabileceği ve bunun da gelişmekte olan ülkeler, altın gibi emtialar ve maden şirketleri için destekleyeceği olacağına vurgu yapıldı.

Kurum, yüksek enflasyon, artan risk primleri, yükselen TL fonlama maliyeti gibi makro belirsizliklerin enflasyondan arındırılmış değerlemeleri baskılayarak piyasadaki dalgalanmayı artırdığını kaydederken tarihi düşük fiyatlamalar ve yabancı yatırımcı oranının iste kötümserliğini büyük oranda fiyatlandığını gösterdiğinin altını çizdi.

Rapora göre gelecek yıl yapılacak seçimler, Fed’in muhtemel güvercin adımlarının gelişmekte olan ülkelere katkısı ve yerli yatırımcıların seçeneklerinin azlığı BİST’te aşağı yönlü riskleri sınırlayabilir.

Raporda incelemeleri altındaki şirketler için ortalama yüzde 52’lik artış potansiyeli hesapladıklarını belirtilirken yılbaşından bu yana yüzde 23 görece getiri sağlayan model portföylerinde fiyatlama gücü, yüksek brüt kârlılık, düşük işletme sermayesi gereksinimi ve Döviz uzun pozisyonu gibi kriterlere uyum oranı yüksek hisselere yer vermeye devam edeceklerini kaydedildi.

Kurumun model portföyünde bulunan hisseler Aksa Enerji, Alarko Holding, Anadolu Efes, BIM, Coca Cola İçecek, Ford Otosan, Koza Altın, Tüpraş, Logo ve Mavi oldu.