Advertisement

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, kamu alacaklarının yapılandırılmasını içeren yasaya ilişkin, "Kamunun bugüne kadar kalmış olan 500 milyar liranın üzerinde bir borcu var ki bunun bir kısmı gerçekten alınması güç bir borç ama benim bu yasadan açıkça beklediğim 90-100 milyar liralık bir tahsilatın 36 ay içinde sağlanacağı yönünde." dedi.

Vergi cezaları, sigorta primleri, KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 30 Nisan tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yapılandırmadan yararlanacak. Bunun için 31 Ağustos'a kadar başvuru yapılması gerekecek. İlk taksit ödemeleri eylül sonuna kadar yapılacak. Düzenleme, 2016-2020 yılları arası için matrah artırımı da getirmişti.

Bloomberg HT'ye yapılandırmayla ilgili değerlendirmede bulunan iş dünyası temsilcileri mevcut katsayılarla ilgili eleştiride bulunmuştu. TÜSİAV Başkanı Serkan Kumdakçı, "Vadeye göre borcu artıran katsayılarda yüzde 4'lük artış yapılmış. Mevcut katsayı oranlarıyla yapılandırma şartları zorlaşmış.” değerlendirmesini yaptı.