Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

UBS Global Wealth Management'ın varlıkları en az 1 milyon dolar olan 3 bin kişi ve şirketlerinin yıllık geliri 1 milyon dolar veya üzerinde olan 1.200 kişiyle düzenlediği ankete göre katılımcılar portföylerindeki nakit miktarını artırdı.

Anket, S&P 500 Endeksinde günlük düşüşün yüzde 12'yi bulduğu 4 Ocak-24 Ocak döneminde gerçekleşti. Anket sonuçları, yatırımcıların ABD hisse senedi piyasalarında geçen ayki çöküşten endişeli olduğunu gösterdi.

Fed'in Mart'ta faiz artırımlarına başlaması beklenirken anket katılımcılarının yüzde 61'inin portföyündeki nakit miktarı yüzde 10'dan fazla arttı.

"Enflasyon kontrol altına alınmalı"

Katılımcıların yüzde 80'den fazlası Biden hükümetinin enflasyonu kontrol altına almasının 'birinci öncelik' olması gerektiğini belirtti. Ankete katılan yatırımcılar enflasyonun uzun süre daha yüksek seyretmesini bekliyor.

UBS'in raporunda "Enflasyon ve faiz artışı ortamında yatırımcılar sağlık ve teknoloji gibi sektörlere yatırım için 'doğru fırsatları' bekliyor" ifadesi yer aldı.

ABD Borsaları enflasyondaki yükseliş ve faiz artış beklentileri gibi nedenlerle 2022'ye zayıf başlangıç yapmıştı. Her ne kadar borsalar geçen ayki dip seviyelerden yükselişe geçse de yatırımcıların hala Merkez Bankalarının parasal sıkılaşmanın hızına dair endişeli olduğu görüldü.

ABD'de geçen hafta sürpriz biçimde güçlü gelen istihdam verisi Fed'in gelecek ay faiz artışlarına başlayacağı beklentilerini artırmıştı.

Ancak Bloomberg anketine göre ülkede Ocak ayında enflasyonun yüzde 7.3 ile 40 yılın zirvesine çıkması bekleniyor. Enflasyon verisi yarın açıklanacak.