Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

G20 zirvesi için Bali'de bulunan Yellen enflasyonun gelecek sene düşeceğini ancak küresel çapta resmin belirsiz olduğunu söyledi.

Birçok ülkenin yüksek enerji ve yüksek gıda fiyatlarıyla karşı karşıya olduğunu belirten Yellen "Bizim de bu konularda sıkıntılarımız var ancak ekonomimiz güçlü ve dirençli. Güçlü şekilde istihdam yaratmaya devam ediyoruz. İşsizlik oranı 50 yılın en düşük seviyelerinde" şeklinde konuştu.

Yellen enflasyonun zamanla gerilemeye başlamasını beklediğini belirtti.

"Kripto paralar riskli hatta tehlikeli"

Dünyanın en büyük kripto para platformlarından biri olan FTX'in iflasını ve ardından kripto para piyasalarında yaşanan şok dalgalarını değerlendiren Yellen 'yeterli denetim' olmayan finansal ürünlere yatırım yapmanın 'oldukça riskli' olduğunu belirtti.

Yellen FTX'in iflasını istemesinin ardından kripto para piyasasının daha fazla regülasyona tabi olması gerektiği çağrılarına katılarak "Bu, yatırımcıların ve tüketicilerin çok dikkatli olması gereken bir alan. Yatırımcı ve tüketicileri korumak için finans piyasalarımızın çoğunda güçlü koruyucu yasalar mevcut. Ancak kripto alanında regülasyonlar yetersiz." diye konuştu.

FXT'in iflasında da denetim ve regülasyon eksikliğinin rol oynadığını kaydeden Yellen kripto paraların "aşırı riskli, hatta bazı yönlerden de tehlikeli varlıklar" olduğunu belirtti.