Advertisement

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Kongresi muhtemel bir temerrüt riski için adım atmazsa, bakanlığın borç limitlerini aşmamak için alacağı tüm önlemlerin Ağustos ayında tükeneceğini söyledi.

“Ulusal borcun temerrüte düşmesi düşünülemez” diyen Yellen, borç limitlerinin artırılmamasının ekonomi üzerinde yıkıcı sonuçları olacağını söyledi. Senato Alt Komitesi’nde konuşan Yellen, bunun bir finansal krize yol açabileceğini, istihdamı tehdit edeceğini ve Amerikalıların tasarruflarını tehlikeye sokacağını söyledi.

ABD’nin şu anki borçlanma limitlerinin askıya alınması 31 Temmuz’da sona erecek. Eğer bu süre uzatılmazsa ABD Hazinesi hükümet harcamalarını karşılayabilmek için daha fazla borçlanamayacak. Böylece limitleri aşmamak için uygulanan özel önlemler de tükendiğinde, hükümet vadesi gelen borçların ödemelerini yapamayabilir.

Yellen konuyla ilgili “Kongre Ağustos ayında tatildeyken bu limitlere ulaşabiliriz. Limitlerin artırılması ya da askıya alınması için hızlı bir kararın alınması konusunda uyarıyorum” dedi.

Hükümet Para Bulma Araçları Komitesi Başkanı Richard Neal ise şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeyi riske atamayacaklarını ve sürenin uzatılmasının gerektiğini belirterek “Ülkemize olan inancı ve güveni tehlikeye atmak şu an için bir seçenek değil. Özellikle de federal hükümet ulusal toparlanmaya öncülük ederken” dedi.