Advertisement

Yen, ABD'deki teşvik görüşmelerinde çıkmazın ve koronavirüs enfeksiyonlarındaki inatçı artışın devam ederek yatırımcı endişelerini artırmasıyla G - 10 paralarının çoğu karşısında tırmandı.

Johnson & Johnson'ın ardından Eli Lilly & Co.'nun da güvenlik endişelerinden dolayı koronavirüs aşı çalışmasını askıya alması güvenin azalmasında etkili oldu. Dolar göstergesi iki günlük yükselişine ara verdi.

Sumimoto Mitsui DS Asset Management Co. kıdemli stratejisti Masahiro Ichikawa, "Japonya ve bölge hisseleri baskı altındayken yen geniş çaplı bir yükseliş kaydetti. Bütçe kördüğümü ve giderek artan koronavirüs endişelerinden dolayı güvenli varlık alımları yene kayıyor." dedi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.1 düşüşle 105.40 seviyesinden işlem gördü. Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.1 yükselerek 0.7167'den işlem gördü.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi Beyaz Saray'ın son teklifi yeniden değerlendirmesini istedi. Senato'nun Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell'ın daha küçük ölçekli bir strateji ile ilerleme teklifini Pelosi hızlı bir şekilde reddetti.

Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.2 artıda 1,168.94 puan oldu.