Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

2023 yılında hayal kırıklığından başka bir şey görmeyen yen boğaları, para biriminin son bir ay içindeki en güçlü seviyesine tırmanmasıyla gözünü olası kazançlara dikti.

Japonya’nın aşırı güvercin para politikasından vazgeçtiği için yenin yüzde 10'luk bir ralliye hazırlandığı yönündeki tahminler henüz sonuç vermese de para biriminin bir dönüm noktasında olduğuna dair işaretler artıyor.

JPMorgan Chase & Co. ekonomistlerine göre, merkez bankaları beklenenden daha sıkı seyreden enflasyon ortamında sıkılaştırmaya devam etmek zorunda kaldıkça, büyük ekonomilerin çökme olasılığı artıyor.

Güvenli liman akışlarından faydalanabilir

Bu ihtimal göz önünde bulundurulduğuna döviz kuru en son 1971’de görülen düşük seviyelere yakın seyreden yenin güvenli liman arayan para akışlarında yararlanmaya uygun bir seviyede olduğu değerlendiriliyor.

Yenin artacağını öngören Vanda Research Stratejisti Viraj Patel, “Nihai küresel resesyon riskine giderek yaklaşıyoruz ve bunun olasılığı yıl sonua ve gelecek yıla girerken sadece artıyor. Konu katalizörün yanlış olması değil bu artık sadece bir zamanlama meselesi” değerlendirmesinde bulundu.

Japon para birimi yılın ilk yarısında emsalleri arasında en kötü performansı göstermesi sonrası bu ay yüzde 3,6 yükselere neredeyse tüm G-10 para birimlerini geride bıraktı. Yen beş günlük yükseliş serisi sonrası dolara karşı psikolojik seviye olarak görülen 140’ın altına indi.

Bununla birlikte yatırımcıların opsiyon piyasasında Japonya Merkez bankası’nın bu ay sonunda alacağı faiz kararları öncesinde daha güçlü bir yeni fiyatladığı görülüyor.

Resesyon fiyatlamaları ve tahminler

UBS Global Wealth Management, ABD’de bir resesyonun yenin performansının anahtarı olarak görülüyor.

İsviçreli para yöneticileri tahminlerini aşağı yönlü revize ederken, bankanın küresel Döviz ve emtia başkanı Dominic Schnider, Japon para biriminin 2023’ü 128 seviyesinden, neredeyse yüzde 9 daha güçlü tamamlayacağını belirterek yükseliş beklentisine dile getirdi.

Schnider Mart ayında ABD’de yaşanan bölgesel bankacılık krizinde yenin yükseldiğine dikkat çekerek, “Yende yukarı yönlü vadeli pozisyona sahip olmak, finansal piyasada yeniden stres yaşanması durumunda portföy bağlamında riskten korunma aracı olarak da işlev görüyor. ABD verileri ılımlı olmaya başladığında yenin yükselmesini bekliyorum” dedi.

Capital Economics de yenin güçleneceğini belirterek yıl sonu hedefi olarak 130 seviyesini işaret etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistler dolar/yen kurunda önümüzdeki altı ay için 135 seviyesini öngörürken vadeli işlemler piyasaları daha ılımlı bir değer kazanma patikasına işaret ediyor.

Bazı bankalar ise para birimi için değer kaybı öngörüyor. JPMorgan Cuma günü yıl sonu kur hedefini 142’den 152’ye revize ederek Japon para biriminin yüzde 9 değer kaybetmesini beklediklerini belirtti. Bank of America ise yıl sonuna dek yüzde 4’lük mütevazı bir düşüş öngörerek 145 seviyesini işaret etti.