Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Airbnb için yeni düzenlemeler geliyor. Türkiye’de 2010 yılından bu yana aktif olan uygulamayla, kullanıcılar günlük ev kiralamanın yanı sıra odalarını da kiraya verebiliyordu. Uygulamanın ilk yolculuğu İstanbul’da 76 ev ile başlamıştı. Bugün gelinen noktada, pek çoğu Airbnb üzerinden olmak üzere 80 bin civarında günübirlik kiralanan konut bulunuyor. Devlet, uygulama üzerinden kayıt dışı olarak kiraya verilen evlerin yarattığı vergi kaybını ise senelik 51 milyar 638 milyon lira olarak hesaplıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı yaşanan vergi kayıpları ve kayıt dışılığın önüne geçmek için düğmeye bastı.

Turizm Amaçlı Kiralanmasına İlişkin Kanun Teklifi, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Yasaya göre Turizm Bakanlığı’ndan onayla birlikte sertifika almak zorunda olacak. Böylece ev sahiplerine vergi yükümlülüğü doğacak. Kendisi kullanımı için kiraladığı konutu turizm amaçlı kiraya verenlere 100 bin lira ceza uygulanacağını belirten Gayrimenkul Uzmanı Gamze Özlü, “Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için, turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılacak. Bundan önce ise izin belgesi alınması zorunlu hale gelecek, izin belgesi ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilecek” diyor.

Sertifikanın ardından günlük kiraya verilecek evlere tabela asma zorunluluğu getirilecek. Tabela asmak için, kiralanacak daire bir apartmanda ise apartmandaki diğer komşuların izni gerekecek. Düzenlemenin yasalaşması sonrası, ev sahipleri Emniyet’e karşı da yükümlülük altına girecek. Bu kapsamda ev sahipleri konaklayan kişileri düzenli olarak bildirecek. Bu yolla evlerin yasa dışı kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Haberin devamı Bloomberg Businessweek Türkiye'de!

Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden Bloomberg Businessweek artık Bloomberg HT ekibi tarafından hazırlanan içerikleriyle Türkiye’de! Türkiye ve küresel piyasalarda tüm olup bitenler, hisse senedinden para politikasına hiçbir yerde bulamayacağınız analizler, içerikler ve iş dünyası temsilcileriyle özel röportajlarla Bloomberg Businessweek Türkiye, e-dergi formatı ve yenilenen içeriğiyle yayında!

7 gün ücretsiz abone olarak tüm içeriklere erişmek için tıklayınız.