Advertisement

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) politika faizinde 75 baz puan indirime gitti.

RBNZ politika yapıcıları Pazartesi günü Wellington'da bir araya geldikleri olağanüstü toplantıda faiz oranını yüzde 1'den yüzde 0.25 seviyesine çekti. Bankanın açıklamasında faizin en az 12 ay boyunca bu seviyede kalacağı, ayrıca bankalar için artırılmış sermaye gereksinimlerinin başlangıç tarihinin 12 ay ertelenerek Temmuz 2021'e çekildiği belirtildi.

Bankanın açıklamasında koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkisinin kayda değer olacağı ifade edildi.

Açıklamada "Yeni Zelanda'nın mal ve hizmetler ile yerli üretim talebi düşük olacaktır. COVID-19'a yönelik önlemler artarken, tüketici harcamaları ve yatırımlar uzun bir süre cansız kalacak. Hükümet genişleyici bir mali politika yürütüyor ve hem özel amaçlı hem de geniş çaplı ekonomik teşvik sağlamak için mali paket desteğini artırma niyeti var." ifadesi yer aldı.

Yeni Zelanda hükümeti hafta sonu, "Koronavirüsün yayılmasını engellemek için alınmış en sert tedbirleri" açıkladı. Buna göre Yeni Zelanda vatandaşları ve yerleşikler de dahil olmak üzere ülkeye giriş yapan herkes 14 gün boyunca kendisini karantinaya almakla yükümlü olacak. Ekonomistler söz konusu önlemlerin ekonomiyi resesyona doğru çekebileceğini belirtiyor.

Yeni Zelanda Doları, yerel saate göre Pazartesi sabahı erken işlemlerde 2009 yılından bu yana ilk kez 60 ABD Centi'nin altına geriledi. Geçen hafta 60 centin üzerinde kapatması sonrasında Welligton saatiyle 08:58'de 59.79 cent seviyesinden işlem gördü.