Advertisement

Küresel ekonominin  güvercin para politikalarına dönüşü Çarşamba günü Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) 50 baz puanlık indirimle faizi yüzde 1.50 seviyesinden yüzde 1’e çekerek tarihi düşük seviyeye indirmesiyle hız kazandı.

Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr ve politika yapıcı komite yavaşlayan ekonomik büüymeyi engellemek ve enflasyonu merkez Bankası’nın hedefine döndürmek için faiz oranını tarihi düşük seviye olan yüzde 1’e çekti. Ayrıca Orr, ABD-Çin ticaret geriliminin daha da derinleşmesi ve küresel büyüme görünümünün kötüye gitmesiyle ek parasal gevşemenin yapılabileceğine yönelik geleneksel olmayan bir politikaya yönelik sinyal verdi.

Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr, “Büyüme son yıllarda yavaşlıyor, parasal olarak teşvik edici bir unsurun bulunmaması durumunda, istihdam ve enflasyon hedeflerinden uzaklaştırması yüksek ihtimal görünüyor.” dedi.

Faiz kararının ardından Yeni Zelanda Doları yüzde 2.3 düşüşle Ocak 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. 10 yıllıklarda ise 17 baz puan düşüş yaşandı.

 

 

Kapat