Advertisement

Yeni Zelanda’da enflasyon üçüncü çeyrekte son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Ülkede enflasyon 3. çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 yükseldi. İkinci çeyrekte bu rakam yüzde 3,3 olarak gerçekleşmişti.

Ekonomistler bu verinin yüzde 4,2 seviyesinde çıkmasını bekliyordu.

Tüketici fiyatları, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2,2 arttı ve yüzde 1,5 olan medyan tahmininin üzerinde gerçekleşti.

Veriler, merkez bankasının faiz artırımlarına devam edeceği yolundaki beklentileri güçlendirdi ve ülkenin para birimi verilerin açıklanmasının ardından değer kazandı.

7 yıl sonra ilk kez faiz artırmıştı

Politika yapıcılar tüm dünyada, hızlanan enflasyonun pandemi döneminde tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan geçici bir durum mu, yoksa daha inatçı bir yapıya mı sahip olduğunu tartışıyor.

Enflasyonu yüzde 1 ile yüzde 3 arasındaki hedef bandın orta noktası civarında tutmaya çalışan Yeni Zelanda Merkez Bankası, politika faizini 6 Ekim’de yükseltmişti ve ilave artışların gelmekte olduğunu işaret etmişti.

ASB Bank kıdemli ekonomisti Mark Smith, “Şimdi yıllık TÜFE enflasyonunun yıl sonuna kadar yüzde 5’i aştığını görebiliriz. Fiyat artışlarının bugün görülen yaygın doğası rahatlatıcı bir işaret değil. Eğer delta varyantı salgını olmasaydı, merkez bankasının gösterge faiz artırımı 25 baz puanlık dilimden daha fazla olacaktı” dedi.