Advertisement
HABERLER ABONE OL

Hatay Kentsel Dönüşüm Projesi Toplu Temel Atma Töreni'ne canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Hatay şehir merkezinin inşaası için ilk kazmayı vuruyoruz"

Böyle bir büyük felaketin altından kalkabilecek ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Çeşitli zorluklarla, sorunlarla, irademizi aşan bazı hususlarla karşılaşsak da depremin yıktığı şehirlerimizi Allah'ın izniyle ayağa kaldırmakta kararlıyız. Kardeşlerimizin sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Vatandaşlarımızın kalıcı konutlara kavuşmak isteklerinin farkındayız. Bu talep ve beklentileri karşılamak sizleri bir an önce güvenli ve yeni yuvalarınıza kavuşturmak için gece gündüz çalışıyoruz. Hatay'da 254 bin 195 bin konut zarar görmüştü. Şu anda 32 bin 600 konut, 7 bin 800 köy evi toplam 40 bin 400 bağımsız bölümün inşası devam ediyor. Toplam 5 bin bağımsız bölümün temelini atıyoruz. Antakya'da 600 dükkanı yerinde dönüşüm kapsamında konut ve dükkandan oluşan 3 bin 500 bağımsız bölümün, Arsuz'da rezerv alanlarda 900 bağımsız bölümüne başlıyoruz. Hatay'ın şehir merkezinin inşası için de ilk kazmayı vuruyoruz.

"5 bin bağımsız bölümün temelini atıyoruz"

Yerinde dönüşüm projemize Hataylı kardeşlerimizin gösterdiği ilgiden memnuniyet duyuyoruz. Toplam 86 bin kişi başvuru yaptı. Proje kapsamında hem hibe hem de kredi desteği vereceğiz. Vatandaşımız da Bakanlık teşviki ve desteği ile evlerini yapacak. Vergi, harç, yapı denetim gibi masraftan muaf olacaklar. Bakanlığımız ruhsattan meskene kadar tüm süreci denetleyecek. İnşa edilen konutların depreme dayanıklılığı ile ilgili zihinlerde hiçbir soru işareti oluşmayacak. Havalimanının projesi tamamlandı. Kısa zamanda yapımına başlıyoruz. Projelerin yakın takibinde olduğunu bilmemizi istiyorum.