Advertisement

Yonca Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıza Seyyar Türkiye olarak yağlı tohum ve türevlerinde ithalata bağlı olunduğunu belirterek, fiyat artışlarının sebebinin ithalata bağımlılıktan kaynaklandığını ifade etti.

Bloomberg HT yayınına katılan Seyyar, yağlık ayçiçeği tohumu ithalatında verginin sıfırlanmasının fiyatları nasıl etkileyeceğini ve Türkiye’nin sektördeki ithalat ve ihracat konumunu değerlendirdi.

Yağlı tohum problemi çözüldüğünde pek çok sektörün ivme kazanabileceğini dile getiren Seyyar, 5-6 milyon ton yağlı tohum üretildiği takdirde bu ürünlerin uygun fiyatlara hayvan çiftliklerine ulaşacağını söyledi.

Kovid-19 salgının sektör üzerindeki etkisine de değinen Seyyar, pandemiyle birlikte bütün ülkelerin stok oluşturmaya başladığını ve uluslararası piyasalarda yağlık tohumlarda yüzde 40 artışlar olduğunu sözlerine ekledi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre yağlık ayçiçeği tohumu ithalatında uygulanan gümrük vergisi 30 Haziran 2021'e kadar sıfırlandı.