Cüneyt Başaran

Artık ucuz maliyetli bol para devri bitiyor

Bunu nereden çıkardığımı düşünüyorsunuz haklı olarak. İki noktadan ilerliyorum; ilki, dünkü yazımın da ana konusu olan Ben Bernanke'nin açıklamaları. Bakınız link. 

Diğeri ise dünkü FED Tutanakları. Tutanaklardan, FED üyelerinin 2. tur parasal genişlemenin ardından 3. turu düşünmediğini öğreniyoruz. Neredeyse bütün FED üyeleri bu konuda hem fikir. Diğer nokta ise fikir ayrılıkları olsa dahi faiz artırım sürecine girileceği. FED üyelerinin büyük çoğunluğu 2011'in son çeyreğinde bir faiz arttırımını desteklerken, az sayıdaki üye de 2012'in başında bir faiz artırımı yapılmasını istiyor.
 
Öyle ya da böyle, 2009'da başlayan FED destekli piyasaların onarılması süreci sona eriyor. Önce tahvil alımları bitecek, sonra da faiz artışları gelecek. FED şu ana kadar piyasadan ilk seferde 300 milyar dolar, ikinci seferde de 600 milyar dolar olmak üzere tahvil alımı yaptı. Yani ABD Hazinesi'nin çıkartmış olduğu 8 trilyon dolarlık tahvil stoğunun neredeyse % 15'ini alan FED, son 2 yılda piyasaların büyük destekçisi oldu. Ancak bu durum piyasaların FED 'addicted' yani bağımlı olmasına yol açtı. Yani enflasyon da artsa, işsizlik yüksek de olsa para var; hem bol, hem de ucuz.
 
Şimdi ise resim değişiyor. Bu bağımlılık artık sona ermek zorunda. Peki bundan sonra ne olacak? Grafikte görüldüğü gibi ilk ve ikinci tur parasal genişlemelerde S&P'nin yükseldiğini görüyoruz. Ancak 1. tur bittiğinde 2. tur başlayana kadar hisse senetleri kan kaybetmiş. Sorun da burada başlıyor.

Zaman zaman hormonlu büyüme olarak da adlandırılan aşırı likidite ile yaratılan mali piyasalardaki toparlanma devam edebilecek mi? Yoksa aynı 1. turun sonunda olduğu gibi piyasa lobisi devreye girecek ve şimdi çok zor olarak görülen 3. tur parasal genişleme FED'e zorla da olsa bir kez daha kabul ettirilebilecek mi?
 
Piyasalardan gelen bir kişi olarak istendiği zaman piyasa hareketleri ile karar verenlere neler yaptırılabildiğine defalarca şahit oldum. 'Inside Job' filminde Obama yönetimi için 'Wall Street hükümeti' ifadesi kullanılmıştı. Filmlere çok önem vermek değil niyetim ama FED'in bir kez daha geri adım atmak zorunda kalma ihtimali benim için çok sürpriz olmaz. Ancak bu sefer zaten çivileri oynayan dünya ekonomilerinin başta enflasyon tsunamisi olmak üzere birçok yıkıcı sonuçla karşı karşıya kalacağı aşikar.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
06 Nisan 2011 Çarşamba, 13:51 Misafir bütün veriler sahte... "çin" denilen soytarı düzenine son verilmeli, herşeyi baskı altında tutup maliyetleri ve standartları düşük tutup özellikle geçmişte bir tas pirince + 1 dolar maaşa bir ay çalıştırıp dünyaya model diye sunulan çin tam bir soytarı sistemidir. bu soytarılığın yaratıcısı başta abd ve batı avrupa ülkeleridir. obama gibi biri abd ye başkan olmuşsa vay bu dünyanın durumuna, 3 metrekarelik dükkanım olsa yerini bile süpürge yaptırmam onun gibi piyasa şovcularına...
06 Nisan 2011 Çarşamba, 11:19 Misafir fed ve diğer sözde gelişmiş ülkelerin merkez bankaları karşılıksız paraları neredeyse a4 kağıda basıp piyasaya pompaladılar, ve tarihe geçecek kalpazanlık örneği sergilediler. biz çalışanların maaşları gerçek anlamda geriledi ve bizim cebimizden çıkarılan paralar bu batakları yaratanların kasalarına giderek onları fonladı. eski batı hikayelerinde kasabaya gelen seyyar satıcıların sahte sihirli ürün satış yapmalarından bir farkı olmayan bir piyasa düzeninde yaşatılıyoruz.
Yukarı