Advertisement

Ulusal Süt Konseyi (USK), 1 lira 40 kuruş olan soğutulmuş çiğ süt için referans fiyatını 13 kuruş artırarak 1 lira 53 kuruş olarak belirledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda bugün gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 3,5 saat sürdü.

Toplantıda üretici tarafı çiğ süt referans fiyatı için 1 lira 65 kuruş talebinde bulunurken, sanayici tarafı ise 1 lira 46 kuruş teklifinde bulundu.

Toplantı sonunda çiğ süt referans fiyatının litre başına 1 lira 44 kuruş, hizmet bedelinin 9 kuruş olmak üzere toplamda 1 lira 53 kuruş olmasına karar verildi.

USK’da alınan karar gereği söz konusu fiyat seviyesi 1 Şubat- 30 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak.

Kriter olarak sütte 3,6 yağ oranı ve 3,2 protein özelliği aranacak.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, belirlenen fiyat artışının yetersiz olduğunu savundu.

Solakoğlu, “Belirlenen fiyat üretici açısından riskli bir seviye. Çünkü maliyetlerimiz dövizin seyriyle çok yakından ilgili. Döviz yukarı giderse 13 kuruşluk artış da kendiliğinden erir” dedi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, süt sektöründeki gelişmelerin düne kadar iyi okunamadığını ifade etti.

Doğru, “Keşke bu noktalara gelene kadar beklenilmesiydi. Fiyatlar çok uzun bir süre düşük kaldığı için üretici ineklerini, düvelerini kesime gönderdi. Keşke bu adımlar çok önceden atılsaydı. Şimdi piyasada yeterli seviyede süt olmadığı için sanayiciler kendi bölgelerinin dışındaki yerlerden de süt tedarik etme çabasına girdi” dedi.

Hatırlanacağı üzere Aralık sonunda USK olağanüstü toplantı yapmış ve çiğ süt referans fiyatın artırılması konusunda süt sanayicileri ile üreticiler anlaşmaya varmıştı. Ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri, fiyat artışının enflasyonu artıracağını gerekçe göstererek fiyat artışına karşı çıkmıştı.

RAFLARA YANSIR MI?

Umarız üreticinin hak ettiği bu artış tüketici tarafına zam olarak yansıtılmaz.

Çünkü sanayi ve perakende tarafı zaten geçtiğimiz yıl içerisinde süt ve süt ürünlerine ciddi zamlar yapmıştı.

Hatırlasanız 2017’de tereyağındaki fiyat artışı yüzde 43’e çıkarken, yoğurt fiyatı yüzde 22,5 yükselmişti.

Sütün raf fiyatı yüzde 18’in üzerinde artarken peynirlerin fiyatları da yüzde 20 civarında artış göstermişti.

Mevcut tablo da gösteriyor ki fiyat artışlarında çiftçiyi günah keçisi olarak göstermek artık inandırıcı olmaktan çıkıyor.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com