Advertisement
HABERLER ABONE OL

Alphabet Inc., 2023 sezonundan itibaren NFL (Amerikan futbol ligi) sezon maçlarının Pazar günü için olan yayınlama hakkını kazandı.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, anlaşmanın değeri yedi yıldan fazla süre için yılda 2 milyar dolardan fazla.

Perşembe günü yapılan açıklamada, hizmetin iki ayrı paket olarak sunulacağını söyledi.

Söz konusu hizmet hem çevrimiçi ve kablolu TV alternatifi bir hizmet olan YouTube TV'de, hem de Showtime ve Starz gibi ödemeli TV kanallarına doğrudan abone olmanın bir yolu olan YouTube Primetime kanallarında mevcut olacak.

Analistler, anlaşmanın YouTube TV'ye büyük olasılıkla önemli bir abone artışı sağlayacağını söylüyor.

YouTube'un fiyatlandırma planları henüz açıklanmadı.

Kaynaklar NFL’in Pazar maçlarını barlarda ve restoranlarda yayınlama ticari haklarını elinde tuttuğunu ve bunu başka bir şirkete satabileceğini de sözlerine ekledi.

Bloomberg Intelligence'a göre 100'den fazla kanalı olan YouTube TV, yaklaşık 5 milyon abonesiyle en büyük çevrimiçi ödemeli platform konumunda.

Öte yandan Youtube, NFL Pazar yayın haklarını kârlı hale getirme konusunda ciddi bir zorlukla karşı karşıya. Yaklaşık 2 milyon NFL abonesi bulunan DirecTV, yıllık 1,5 milyar dolarlık hak ücreti nedeniyle pakette yıllardır zarar ediyordu.