Advertisement

Selendi Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Garanti Bankası Genel Müdürü Akın Öngör, TCMB’nin yeni ekonomi yönetimi ve gerçekleştirdiği tarım çalışmaları hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Öngör, Türkiye’deki bankacılık sektörü hakkında yaptığı yorumda, “Bankalarımız sağlıklı ve sermaye yeterlilikleri güçlü. Bankaların kar etmesi aslında sermayeye eklendiği için ticarete yansır. Yabancıların bankacılık sektöründe çok bulunması bence doğru değildi.” dedi. Finans sektörünü 55 yaşında bıraktığını söyleyen Öngör, “Yüksek enflasyon ortamında bankacılık yaptım, korkunçtu.” ifadesini kullandı.

TCMB'nin gelecek hafta faiz kararı ne olur? sorusuna cevap veren Öngör, fiyat istikrarını esas alan yeni ekonomi yönetimini başarılı bulduğunu ve TCMB'den en fazla 100 baz puanlık faiz artışı getirebileceğini söyledi. Bu dönemde fiyat istikrarı önceleyerek faizlerin düşürülmemesi gerektiğini vurgulayan Öngör, “Büyüme ile fiyat istikrarı dengesini çok iyi bir yerde yakalamalıyız.” dedi.

Selendi Yönetim Kurulu Başkanı olarak Türkiye’deki şarap üretimi üzerine Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Akın Öngör şu ifadeleri kullandı:

“Şarap üretimimizin 5 yıl sonra yüzde 50'sini ihraç ediyor olacağız. Akhisar'da yeni üzüm işleme tesisi için 5.5 milyon dolar yatırım yaptık. Türkiye'de tarım insanların terk ettiği bir sektör. Gençler, Türkiye'deki olanakları değerlendirmek için iyimser olmalı, fakat Türkiye'de gıda ve tarım alanında çok büyük boşluklar var.”