Advertisement

Son zamanlarda bedelli sermaye artışına yönelen şirketler arasına Zorlu Enerji de katılırken, şirket bedelli sermaye artışıyla sağlıklı bir bilanço hedefliyor.

Zorlu Enerji CEO'su Sinan Ak, Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada şirketin yatırımlar ve sağlıklı bilanço için bedelli sermaye artışına yönlendiğini ifade etti. Ak sermaye artışıyla gelen kaynakla ilk etapta kısa vadeli borçların kapatılacağını ifade etti ve burada önceliğin Türk Lirası borçlara verilebileceğine işaret etti.

Ak, jeotermal, dağıtım ve elektrikli sarj istasyonları alanlarında geçtiğimiz dönemde 5 milyar TL'lik yatırımlar yapıldığını, EPDK'nın dağıtım şirketleri için Aralık ayında açıkladığı beş yıllık yatırım planlarında şirketlerine düşen bölümün yaklaşık 3,5 milyar TL olduğunu ifade etti. Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji destek mekanizmalarının da açıklanmasını beklediklerini belirten Ak, burada tarifelerin açıklanmasıyla beraber yeniden yatırım yapacaklarını söyledi.

Ak, bilançoda borcun FAVÖK'e oranının 5,5 civarında olduğunu hatırlatırken bunun daha sağlıklı bir seviyeye indirilmesi gerektiğini ifade etti ve burada hedeflerinin 4'ler olduğunu belirtti.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, firmanın üç milyar TL olan kayıtlı sermaye tavanının 6 milyar TL'ye yükseltilmesi yönünde karar alındığı belirtmişti.