Advertisement

Küresel interaktif eğlence devi Zynga ve İstanbul merkezli oyunları 365 milyondan fazla indirilen Rollic, Ağustos ayında satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurmuşlardı. İki şirket bugün yaptıkları duyuruda anlaşmayı sonuçlandırdıklarını açıkladı. Anlaşmaya göre, Zynga 180 milyon dolar karşılığında Rollic’in %80 hissesini hemen satın alabilecek, önümüzde üç yıl içerisindeyse geri kalan %20 hisseyi ise belirli kârlılık hedefleri temelli bir değerlemeyle eşit taksitlerle satın alacak.

Rollic’in Zynga tarafından satın alınması, şirketin hızlı büyüyen “hyper-casual” oyun sektörüne girişinin mihenk taşını oluşturuyor ve şirkete çok yetenekli bir dizi geliştiriciyi de beraberinde getiriyor. Rollic CEO Burak Vardal ve şu anki yönetim takımı tarafından idare edilmeye devam edicek. Ek olarak ise, şirket genel merkezlerini İstanbul Türkiye’ye taşımayı planlıyor.

Zynga CEO’su Frank Gibeau, “Rollic’i ve inanılmaz yetenekli takımını, yetenekli geliştiricilerini de, bünyemize katma konusunda heyecanlıyız” dedi ve “Rollic Zynga’yı en heyecanlı ve hızlı büyüyen oyun kategorisi olan hyper-casual oyun dünyasına sokuyor” diye ekledi.

2018 yılında Burak Vardal, Deniz Başaran ve Mehmet Can Yavuz, Rollic’i hyper-casual oyunlar üretmek için İstanbul’da kurmuşlardı. Rollic’in 8 oyunu ABD App Store’da en çok indirilen oyunlar arasında 1 ya da ikinci sırada bulunuyor.

Hyper-casual oyunlar nedir?

Bu kategori genelde oynaması kolay ve bedava oyunları kapsıyor. Basit yapılara sahip olan hyper-casual oyunları oynamayı öğrenmesi çok hızlı ve art arda oynanabilmeye imkan sağlıyor. Bu da onları aşırı derece de bağımlılık yapıcı oyunlar kategorisine sokuyor. Basit bir mekanik ve minimalist bir kullanıcı arayüzü sunan oyunlar için herhangi bir öğretici video ya da doküman da gerekmiyor.