Advertisement
HABERLER ABONE OL

Vietnam’ın Ho Chi Minh Şehri’nin doğusunda kurulacak olan havalimanı, IC İçtaş İnşaat önderliğindeki VIETUR Konsorsiyumu tarafından hayata geçirilecek. Projenin 1,5 milyar dolarlık ilk fazını üstlenen konsorsiyum, terminal binası ve ekipman montajından oluşan ilk fazı 39 ay içerisinde tamamlayacak. İlk etapta 25 milyon yolcu ve 1,2 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacak olan Long Thanh Uluslararası Havalimanı, tüm etapları devreye girdiğinde yılda 100 milyondan fazla yolcuya hizmet verecek. Long Thanh Uluslararası Havalimanı projesinde 10 binin üzerinde çalışanın görev alması bekleniyor.

IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen ile Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh ve bakanlarının katıldığı temel atma törenine, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Hanoi Büyükelçisi Haldun Tekneci, Vietnam Havalimanları şirketi başkanı, IC İçtaş İnşaat yöneticileri, projede yer alan Vietnamlı firmaların üst düzey yöneticileri ile yerel ve uluslararası basın temsilcileri katıldı.

12’yi aşkın havalimanı projesine imza atan IC İçtaş İnşaat’ın, Long Thanh Uluslararası Havalimanı Projesi ile yapım ve işletme konularındaki tecrübesini Uzakdoğu’ya taşıyacağını ifade eden IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, “Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrinin doğusundaki Dong Nai eyaletinde kurulacak yeni havalimanı; bu kadim kenti yeniden eski transfer merkezi pozisyonuna taşıyacak ve Asya'nın cazibe merkezi haline getirecek" dedi.