Advertisement

Varlık sınıflarının son 10 yıllık performansı yatırımcı algısında öne çıkan sektör ve şirketlerin dönüşümüne ilişkin önemli ipuçları sunuyor.

ABD'de son 10 yılın hisse senedi piyasalarından çıkan sinyaller teknoloji şirketlerinin öne çıktığını gösterdi. Bu teknoloji şirketleri arasında Google ve Amazon gibi dev şirketler yer alırken, Netflix gibi son dönemde atağa kalkmış şirketler de bulundu.

Netflix CEO'su hisse satışlarına devam etti

Netflix hisse senedi performansıyla diğer şirketleri geride bırakırken kurucusu elindeki hisse senetlerini çıkarmaya devam etti.

Netflix Inc.'in kurucu ortağı ve eş CEO'su Reed Hastings son olarak 225 milyon dolarlık hisse satışı yaptı. ABD'li iş insanı bu yılki hisse satışından 616 milyon dolar elde etti.

Hastings'in 2020'de hisse satışından topladığı nakit miktarı "The Crown" dizisinin dört sezonunun tamamını, "Game of Thrones" dizisinin en azından altı sezonunu çekmeye yetiyor. Başka bir hesap ile ortalama aylık üyelik maliyetiyle yıllık 4.7 milyon Netflix aboneliğine denk geliyor.

Sonuncusu 21 Aralık'ta yapılan Hastings'in hisse satışlarıyla birlikte ABD'li milyarderin serveti Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre bu yıl 2.2 milyar dolar artarak 6.4 milyar dolara yükseldi.