Advertisement
HABERLER ABONE OL

Kıymetli maden ticareti şirketlerinden Troy Kıymetli Maden, “Kıymetli Madenler 2022 Yılı Beklentileri” raporunu açıkladı. 2022 yılında yükselen enflasyon riski karşısında yatırımcıların başta altın olmak üzere kıymetli madenlere ilgisinin artacağına dikkat çekilen raporda 2021 yılını yüzde 4 kayıpla kapatan kıymetli madenlerin yatırımcısını memnun etmediği hatırlatıldı. Raporda yükselen enflasyon karşısında başta Amerika Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) olmak üzere küresel anlamda sıkı para politikalarına geri dönülmesiyle artacak faizlerin reel getiri sağlamaya yetmeyeceği için kıymetli madenlerin enflasyona karşı “güvenli liman” olarak 2022 yılında yeniden ön plana çıkacağı belirtildi.

Küresel enflasyondaki yükseliş altına ilgiyi artıracak

Altının belirsizlikler ve enflasyon riski karşısındaki “güvenli liman” rolünü 2021 yılında oynamadığına dikkat çekilen raporda, artan enflasyon riskine karşın altının, 2021 yılının ilk haftasında kaydettiği 1.959 dolar/ons seviyesini yıl boyunca bir daha göremediği ve yılı yüzde 4 kayıpla kapattığı hatırlatıldı.

2022 yılında altının tarihi rolüne geri dönebileceği ve 2.000 dolar/ons seviyesini yeniden aşabileceğine dikkat çekilen raporda, 2022 yılında altın fiyatlarına ilişkin beklentilere yer verilerek, “2022 küresel büyümenin geçen yıla göre yavaşlayacağı, enflasyonun artmaya devam edeceği ve buna karşın başta FED olmak üzere merkez bankalarının sıkı para politikalarına döneceği bir yıl olacak. Özellikle sıkı para politikalarına geri dönülmesi altın fiyatları üzerinden baskılayıcı bir etki yaratacak olsa da yükselen enflasyona karşın, artan faizlerin reel getiriyi artıramayacak olmasından dolayı, altın tarafındaki güçlenmenin süreceğini öngörüyoruz. Faizlerin kaçınılmaz olarak bir süre daha enflasyonun altında kalacak olması nedeniyle getiri arayışında olan yatırımcıların, altın gibi enflasyon karşısında hedge görevi üstlenmesi beklenen yatırım varlıklara ilgisinin artmasını sağlayacak. Bu ilginin de etkisiyle altının 2022 yılında öne çıkararak 2.000 dolar/ons seviyesini yeniden aşmasını sağlayabilir” ifadesi kullanıldı.

Diğer taraftan Rusya Ukrayna arasındaki kriz ve ABD Çin arasındaki ticaret savaşı 2022 yılı boyunca bizlerle olma ihtimali masada dururken, jeopolitik risklerden kaçınmak isteyen yatırımcıların altını tercih etmeleri beklenebilir.

Yeşil dönüşüm gümüşe talebi artıracak

Gümüşün 2021 yılını yüzde 12 kayıpla kapattığının hatırlatıldığı raporda değerli madenin enflasyon karşısında korunma görevi üstlenmesi beklenmesi yanında otomotiv endüstrisinde elektrikli araçlara yönelim ve güneş enerjisi kullanımının artması gibi faktörlerin de gümüşü pozitif etkileyeceği vurgulandı. Bunlara ek olarak gümüşün geri dönüşüm oranının düşüklüğüne dikkat çekilerek 2022 yılı içerisinde tekrar 30 dolar üstüne çıkmasının beklendiği belirtildi.

2022'de yüzde 10'a yakın değer kaybeden başka bir değerli maden olan platinin ise hidrojen teknolojisine olan ilginin artmasıyla yatırımcısının yüzünü güldürmesi bekleniyor. Platin bu alanda kullanılan yakıt hücrelerinde kullanılıyor. Raporda platine ayrılan kısımda, "Otomotiv endüstrisinde, karbon salınımını azaltacak araçlar üretilirken, elektrikli araçların tek başına yetersiz kalması sebebiyle alternatif teknolojiye ihtiyaç duyulacak olmasından dolayı, hidrojen enerjisiyle çalışan çevreci araçlar bu noktada iyi bir alternatif olacaktır. Aynı zamanda diğer kıymetli madenlere göre platin ucuz kaldığı için önümüzdeki günlerde daha da öne çıkacaktır Bu gelişmeler doğrultusunda platinin 2022 yılı içerisinde yeniden 1.100 dolar/ons seviyesinin üzerini çıkmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Paladyum 2500 dolar/ons'u aşabilir

Geçen yıl 3000 dolar/ons seviyesini aşarak rekor kaydeetmesine rağmen çip krizinden sert bir darbe yiyen ve yılı yüzde 19 kayıpla kapatan paladyumun ise çip krizinin çözülmesi durumunda 2022 yılında hızla toparlanacağı belirtildi. Raporda paladyum için,"2022 yıl başı itibariyle çip krizi henüz çözülmüş değilken, üreticilerin iyimser açıklamaları devam ediyor. Otomotiv endüstrisinin toparlanacağı öngörüsüyle paladyumun tekrar yükseliş trendine gireceğini ve 2.500 dolar/ons seviyesini yeniden aşma beklentimizi koruyoruz" denildi.