Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL


Türkiye’de 2008 yılından bu yana her yıl kasım ayında 178 ülkeyle eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH), bu yıl 8-14 Kasım tarihleri arasında “tam zamanı” sloganıyla gerçekleşti. Sivil toplum kuruluşlarından (STK) ve üniversitelerden oluşan 30 icra kurulu üyesi kurumun desteğiyle, bu sene Global Entrepreneurship Network’ün (GEN) Türkiye ayağı olarak faaliyetlerini gösteren GEN Türkiye ile Habitat Derneği’nin genel koordinasyonunda düzenlenen GGH 2021 kapsamında Türkiye genelinde 336 etkinlik düzenlenirken, etkinlikleri 35 binin üzerinde kişi takip etti. Geçen yıl 350 olan paydaş sayısı ise bu yıl 400 ulaştı. Hafta boyunca süren etkinliklere gösterilen yoğun ilgi sonucunda etkinlikler kasım ayı boyunca da devam etti.

‘Girişimcilerin ihtiyaç duyduğu her türlü desteğin adresi olacağız’

GGH 2021’e ilişkin değerlendirmede bulunan GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın, Türkiye’de Global Girişimcilik Haftası’nın yoğun ilgi nedeniyle Global Girişimcilik Ayı’na dönüştüğünü vurguladı. GEN Türkiye olarak, Türkiye’nin önceliklerine yönelik programlar geliştirdiklerini belirten Aydın, “Bir döngüden oluşan ve bir bütün halinde hareket etmesi gereken ekosistem içinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Farklı sektörlerden uzmanları bir araya getirdiğimiz platformla girişimcilerin ihtiyaç duyduğu her türlü desteğin adresi olacağız” dedi.

‘Gelecek yıl daha fazla ilgi olacak’


GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise şöyle konuştu: “Global Girişimcilik Haftasını yüksek katılım ve ilgiyle tamamladık. Kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle oldukça verimli geçen hafta bizlere girişimcilik ekosistemi için farklı kurum ve kuruluşların iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu sene düzenlediğimiz etkinliklerden aldığımız enerjiyle önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kişi ve kuruma ulaşacağımız bir hafta düzenleyeceğimize inancımız tam.’’

‘Rekorlar kırdığımız bir yılı geride bırakıyoruz’

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Kolektif House Kurucu Ortağı & CEO’su Ahmet Onur da şunları söyledi: “Türkiye girişimcilik ekosistemi pandemi döneminde hiç olmadığı kadar gelişti. Hem yatırım adedi hem de yatırım hacmi olarak baktığımızda rekorlar kırdığımız bir yılı geride bırakıyoruz. GGH 2021’e olan ilgi de ekosistemin potansiyelini ortaya koyar nitelikteydi. GGH 2021 kapsamında 336 etkinlik gerçekleştirdik. 81 ilde 35.000’in üzerinde kişiye eriştik. 2020 yılında 350 olan paydaş sayısını bu yıl 400’e taşıdık. Bu ilginin gelecek yıllarda da artarak devam etmesini bekliyoruz.”