Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

1-Türkiye’de enflasyon yüzde 50'yi aştı

Türkiye'de yıllık enflasyon Şubat'ta yüzde 54,44 seviyesine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre Şubat'ta tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre ise yüzde 4,81 artış gösterdi.

Üretici enflasyonunda ise yıllık bazda üç haneli seviye kaydedildi. Buna göre üretici fiyat endeksi Şubat'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 105,01 arttı. Aylık üretici enflasyonu ise yüzde 7,22 oldu.

2-Küresel gıda fiyatlarında rekor artış

FAO'dan yapılan açıklamaya göre, gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi Şubat'ta Ocak ayına kıyasla yüzde 3,9 artış göstererek ortalama 140,7 puan oldu. Artış oranı geçen yılın Şubat ayına göre ise yüzde 24,1 olarak gerçekleşti.

Endeks, söz konusu değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

3-Bej Kitap, ek fiyat artışlarına dikkat çekti

ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı "Bej Kitap" raporunun Mart sayısını yayımladı.

Fed, fiyatların ülke genelinde güçlü bir hızla arttığını, şirketlerin gelecek birkaç ay içinde ek fiyat artışları beklediğini bildirdi. Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, ekonominin Ocak ayının ortasından bu yana "ılımlı ila orta" hızda büyüdüğü kaydedildi.

4-S&P Rusya'nın notunu bir kez daha düşürme kararı aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Rusya'nın kredi notunda bir kez daha indirime gittiğini açıkladı.

Kuruluş, Rusya'nın uzun vadeli Döviz cinsinden "BB+" ve yerel para cinsinden "BBB-" olan kredi notlarını "CCC-"ye indirdi.

5-Rusya Merkez Bankası'ndan şok faiz kararı

Rusya Merkez Bankası, 1050 baz puan artışla politika faizini yüzde 9,5'ten yüzde 20'ye çıkardı. Salgın döneminde politika faizi yüzde 4,25 seviyesine kadar indiren banka, 2021'in Mart ayından itibaren faizleri kademeli bir şekilde artırarak yüzde 9,5 seviyesine çıkarmıştı.

6-Putin yeni sermaye kontrollerini açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı kararnameyle, Rusya vatandaşlarının ve şirketlerinin döviz cinsinden dış borç vermelerini ve Rusya dışındaki banka hesaplarına döviz yatırmalarını yasakladı.

7-Putin'den Rus turiste döviz limiti geldi

Kremlin, e-postayla gönderilen bir bildiride, Putin 'in finansal istikrarı amaçlayan "ek geçici önlemler" konulu bir kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Buna göre, seyahat edecek Rus vatandaşların ülke dışına çıkarabilecekleri nakit miktarı 10 bin dolar olarak sınırlandırıldı.