Advertisement

1- Fitch, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu B+'dan B’ye indirdi, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etti.

2- İşsizlik Mayıs'ta yüzde 10,9 oldu

Mayıs ayında işsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 56 bin kişi azalarak 3 milyon 785 bin kişi oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 9,5 iken kadınlarda yüzde 13,8 olarak tahmin edildi.

3- Fed, Bej Kitap'ta artan resesyon riskine vurgu yaptı

ABD Merkez Bankası (Fed), Kitap'ta ülkede birkaç bölgede talepte yavaşlama belirtilerinin arttığını, bazı bölgelerde ise artan resesyon riskine ilişkin endişelere dikkat çekildiğini bildirdi.

4- ABD’de enflasyon Haziran’da rekor tazeledi

ABD’de enflasyon Haziran’da yıllık yüzde 9,1 olarak rekor tazeledi. Beklenenden yüksek gelen bu veri, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışlarının devam edeceğine işaret etti.

5- ABD bütçesi haziranda 89 milyar dolar açık verdi

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık yüzde 49 azalarak 89 milyar dolar oldu. Federal hükümet, geçen yılın aynı ayında ise 174 milyar dolarlık bütçe açığı vermişti.

6- Kanada Merkez Bankası'ndan beklentilerin üzerinde faiz artışı

Kanada Merkez Bankası, 40 yılın en yüksek enflasyonunun kalıcı olmasını engelleme çabalarını desteklemek adına faizleri sürpriz bir kararla 100 baz puan artırarak yüzde 2,5'a yükseltti.

7- Çin’de enflasyon 2 yılın zirvesinde

Çin’de hükümetin ‘Sıfır Kovid’ politikasının talebi azaltmasına rağmen tüketici fiyatları Haziran’da tahminleri aştı. Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre tüketici fiyatları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 2,5 arttı. Bu, 2 yılın en yüksek artışı olarak kayda geçti.