Advertisement
HABERLER ABONE OL

Küresel piyasalar ABD verilerinin etkisiyle dalgalı bir haftayı geride bırakırken yurt içi piyasalarda BDDK'dan gelen sıkılaşma adımları ve enflasyon etkili oldu.

İşte geçen haftanın öne çıkan 7 başlığı

1- Aylık enflasyon 1,5 yılın zirvesine tırmandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Temmuz'da aylık enflasyon, ücret ve vergi ayarlamaları, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışın etkisiyle Ocak 2022'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Temmuz ayı itibariyle yıllık enflasyonda 8 aydır görülen düşüş serisi de son bulmuş oldu.

2- TCMB'nin net rezervlerinde seçimden bu yana en hızlı düşüş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın net rezervleri 28 Temmuz haftasında 10,9 milyar dolara geriledi.

3- BDDK'dan sıkılaşma adımları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında dikkate alınan risk ağırlıklarını ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri açısından artırılmasına karar verdi. Ayrıca, kredi kartlarında uygulanan taksitlendirme sürelerinin de havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda uygulanmamasına ve bu harcamalarda taksitlendirme yapılmamasına karar verildi.

4- TCMB'den ikinci çeyrekte yüklü altın satışı

Dünya Altın Konseyi'nin (WGC) yayımladığı rapora göre merkez bankalarının altın talebinde TCMB'nin ikinci çeyrekteki performansı dikkat çekti. Verilere göre, TCMB ikinci çeyrekte 132 tonluk altın sattı.

5- ABD'de tarım dışı istihdam beklentinin altında kaldı

ABD’de istihdam temmuzda daha ılımlı bir hızda artarken, ücretler ivmelenen ekonomiyle birlikte sürekli işgücü talebine paralel sert bir artış kaydetti. ABD'de tarım dışı istihdam Temmuz'da 187 bin arttı. Haziran istihdam verisi ise 209 binden 185 bine revize edildi. İşsizlik oranı yüzde 3,5’e düşerken ve ortalama saatlik ücretler yıllık yüzde 4,4 ile beklentiyi aşan güçlü artış kaydetti.

6- Fitch, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin uzun vadeli kredi notunu "AAA"dan "AA+"ya düşürürken görünümü negatif izlemeden durağana çevirdi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fitch'in kararına kesinlikle katılmadığını belirtti.

7- İngiltere Merkez Bankası faizi 15 yılın zirvesine çıkardı

İngiltere Merkez Bankası (BOE) politika faizini beklentilere paralel artırdı.