Advertisement
HABERLER ABONE OL

İşte geçen haftanın öne çıkan 7 başlığı;

1. Bazı mücevherlerin ithalatına yüzde 20 ek mali yükümlülük

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre; altından olan, pırlantalı altından olan, kıymetli metallerle kaplama adi metallerden olan ürünlerin ithalatında yüzde 20 oranında ek mali yükümlülük uygulanacak. Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler haricindeki ülkelere ithalatında yüzde 20 ek mali yükümlülük uygulanacak

2. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonu tek haneye indireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ekonomik zorlukları gördüklerini ve enflasyonu tek haneye indireceklerini belirtti.

3. ABD'de enflasyon Temmuz'da beklentinin altında kaldı

ABD'de Temmuz ayına ilişkin tüketici enflasyonu verileri belli oldu. Gıda ve enerji hariç fiyatları kapsayan çekirdek enflasyon aralıksız ikinci ayında yüzde 0,2 oranında artış kaydetti. Manşet enflasyon aylık bazda beklentilere paralel açıklanırken, yıllık bazda yüzde 3,2 ile tahminin altında kaldı.

4. Moody's: Ortodoks politikalar sürerse Türkiye’nin kredi notu artabilir

Moody’s, Türkiye ile ilgili yayımladığı raporda, uygulanan ekonomi politikalarının kredi görünümü için olumlu olduğunu ancak yeni bir politika dönüşü riskinin de olduğunu belirtti.

5. JPMorgan’dan yatırımcı konferansına dair Bloomberg HT’ye özel açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yabancı yatırımcılarla Cuma günü gerçekleştirdiği konferansı düzenleyen JPMorgan, etkinlik ile ilgili olarak Bloomberg HT'ye özel açıklamalarda bulundu. JPMorgan Türkiye Masası Başkanı Burak Kaynak, TCMB Başkanı olarak ilk kez yabancı yatırımcılarla buluşan Erkan'ın teknik sunumundan sonra soru-cevap bölümünün başarılı geçtiğini ifade etti.

6. Çin ticaretinde çift haneli düşüş

Çin İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin'in ticareti Temmuz ayında beklenenden daha fazla düştü ve ülke yıllık bazda ihracatta yüzde 14,5 ve ithalatta yüzde 12,4 düşüş kaydetti.

7. Moody’s ABD bankalarının notunu kırdı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’deki 10 küçük ve orta ölçekli bankanın kredi notunu düşürdü ve aralarında U.S. Bancorp, Bank of New York Mellon Corp., State Street Corp., ve Truist Financial Corp.’un da olduğu büyük ölçekli bazı bankalar için de benzer bir karar alabileceğini açıkladı.