Advertisement
HABERLER ABONE OL

Geride bıraktığımız haftada küresel piyasalarda yakından takip edilen ABD tarım dışı istihdam istihdam verisi beklentileri aştı. ABD'de mahkemenin Greyscale şirketinin Bitcoin ETF'si için yaptığı başvurunun SEC tarafından reddedilmesi kararını bozması kripto para piyasalarında hareketlenmeye neden oldu.

Yurt içi piyasalarda ise büyüme ve İstanbul'da enflasyonda verileri ile memur ve memur emeklilerinin zam oranları öne çıkarken TCMB'nin yeni KKM talimatı ve ikinci el araç ve gayrimenkul satışına getirilen yeni düzenleme yakından takip edildi.

İşte geçen haftanın öne çıkan başlıkları...

1- İstanbul'da yıllık enflasyon altı ayın zirvesinde

İstanbul’da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İTO İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 8,80 artış kaydetti. Yıllık bazda artış yüzde 74,17 oldu. Böylelikle yıllık perakende enflasyonu altı ayın zirvesine çıktı.

2-ABD'de tarım dışı istihdam beklentiyi aştı

ABD'de Ağustos ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri yayımlandı. Veriler Ağustos ayında istihdam artışının piyasa beklentilerinin üzerinde geldiğini gösterirken, işsizlik oranındaki artış da dikkat çekti.

3-Memur ve memur emeklisinin zam oranları belli oldu

Hakem Kurulu, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam oranını belirlemek için Sayıştay'da toplandı. İşveren ve memur sendikalarının uzlaşamamasının ardından devreye giren Hakem Kurulu toplantı bitiminde kararını açıkladı.

4-Türkiye 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2. çeyreğe ilişkin dönemsel gayri safi milli hasıla sonuçlarını yayımladı. Veriler ikinci çeyrekte de büyümeyi iç tüketimin desteklediğini gösterdi. İthalatta 3 yılın en yüksek artışı yaşanırken ihracat tarafında ise yine düşüş izlendi. Böylelikle ihracatta düşüş üçüncü çeyreğine çıkarken, pandemiden bu yana en uzun seri olarak kaydedildi. Sektörel bazda hizmetler sektöründeki büyüme dikkat çekti. Sanayide ise ihracat tarafında olduğu gibi birbirini izleyen üçüncü çeyrekte de daralma yaşandı.

5-İkinci el araç ve gayrimenkul satışına düzenleme

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin düzenleme Resmî Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin önüne geçilecek. Kişiler, kendilerine ve bir ya da ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan taşıt ve gayrimenkullare ait ilan veremeyecek. Mevzuata aykırı davrananlar hakkında 10 bin TL'den 100 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulanacak.

6-ABD’de mahkeme, Bitcoin ETF’sinin yolunu açtı

ABD'de federal mahkeme, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale'in spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu reddetme kararını bozdu.

7-KKM için bankalara yeni uygulama talimatı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduat ile ilgili olarak bankalara yeni uygulama talimatı gönderdi. Bankalar için gerçek kişi dönüşüm hesaplarından vadeli TL'ye dönüşüm hedefi yüzde 5'ten yüzde 10'a yükseltildi. Yeni bir adım daha atılarak bankalara yeni açacakları Döviz Dönüşümlü Mevduatları da dönüşüm hedefine sayma imkanı getirildi.