Advertisement

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden İtalya, Almanya ve İspanya ilk çeyrekte artan koronavirüs vakalarıyla daraldı. Fransa ise kısıtlamalara rağmen çok az büyümeyi başardı

Yavaş aşılamayla birlikte Avrupa Birliği’nin ekonomik toparlanma ne kadar geride kaldığı da büyüme rakamlarında görülüyor. Euro bölgesinde bulunan 19 ülkenin büyüme rakamlarıysa neredeyse kesin bir iki dipli resesyona işaret ederken, ABD aynı dönemde hanehalkı harcamalarıyla yüzde 6,4 büyüdü.

Almanya’da ilk çeyrekte ekonomi yıllık bazda yüzde 1,7 daralırken, İtalya’da yüzde 0,4 ve İspanya’da yüzde 0 ,5 geriledi. Bunun yanında sıkı karantina önlemleri uygulayan Fransa yıllık yüzde 0,4 büyüme kaydetti.

Bölgedeki en büyük ekonomi olan Almanya, ekonomistlerin beklentisinden daha fazla daralırken ülkedeki sıkı karantina önlemleri bu düşüşte etkili oldu.

İtalya’daki ekonomik daralma ise ülkenin çift dipli bir resesyonun içerisinde bulunduğunu gösteriyor. Başbakan Mario Draghi 260 milyar euro değerinde yeni bir harcama paketi planladığını açıkladı.

İspanya’da azalan tüketim ve yatırım ile birlikte büyümede dip görüldü. Hükümet ise AB’nin toparlanma fonunun devreye girmesiyle birlikte yılın ikinci yarısında bir toparlanma bekliyor.

Euro bölgesi'nin tamamı ise ilk çeyrekte yüzde 0,6 daraldı.