Advertisement

ABD Başkanı Joe Biden petrol endüstrisinin tesislerini kapatmasını öfkeyle karşılarken, Exxon Mobil, Marathon Petroleum ve diğer ABD’li petrol rafinerileri bu çeyreği 10 milyar dolar kârla kapatmaya hazırlanıyorlar.

ABD’de benzin fiyatlarının 5 doların üstüne çıkarak rekor kırması ve motorin fiyatlarının zirveyi görerek tedarik zincirlerine zarar vermesiyle Biden fiyatlar için Putin’i suçlamayı bırakarak yerel rafinerileri fırsatçılıkla suçlamıştı.

Biden’ın Exxon’u “Tanrıdan daha fazla para kazandığını” ileri sürmesinin ardından Biden yönetiminden temsilciler basına yakıt üretimi ve fiyatlandırmasında şüpheli uygulamalar olduğunu açıklamaya başlamıştı.

“Petrolün varil başına 120 dolar olduğu son dönemde benzin fiyatları 4,25 dolarken şu anda 5 dolar civarında seyrediyor” diyen Ulusal Ekonomik Konseyi Direktör Yardımcısı Bharat Ramamurti, “Bu fark nereden geliyor? Fark rafinerilerden ve elde ettikleri devasa kârlardan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

JPMorgan, benzin üretiminde artış için yakın dönemde bir gelişme görünmediğini ve sektörün kârlılığının ekonomik bir kriz yaşanmaması durumunda yıllarca süreceğini belirtti.

Bankaya göre yakıt arzında yaşanan sıkışmanın geldiği durum, körfez kıyısında rafinerileri vuracak bir kasırga gibi sistemi tıkayacak herhangi bir sorun fiyatlara tavan sınır getirilmesine neden olabilir.