Advertisement

Cumhuriyetçi Glenn Youngkin’in Demokrat rakibi Terry McAuliffe’i yenmesi Virginia’daki banliyö ve bağımsız oyların Cumhuriyetçilere geri döndüğünün bir işareti olarak görülüyor. Cumhuriyetçilerin bu zaferi ABD Başkanı Joe Biden’ın gelecek yıl Kongre’yi kontrol etme hayallerini suya düşürebilir.

McAuliffe karşısındaki zaferiyle beraber Youngkin 2009 yılından bu yana eyaletteki valilik seçimlerini kazanan ilk Cumhuriyetçi oldu. Joe Biden son başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ı Virginia’da 10 puan farkla yenmişti.

Youngkin’in Virginia’daki zaferi Cumhuriyetçilerin 2022 yılındaki ara seçimlerde nasıl bir strateji izlemeleri gerektiğinin ipuçlarını da verecek.

Youngkin seçim kampanyasını yürütürken Trump’dan gelen yardım tekliflerini birçok kez reddetmiş, Trump’ın pazartesi günü düzenlediği teleralliye de katılmamıştı. Fakat Trump’ın destekçilerinin Youngkin’e oy verdiği de görülüyor. Youngkin zafer konuşmasında ne Trump’a ne de ulusal herhangi bir soruna değindi.

Glenn Youngkin kimdir?

Virginia eyaletinin başkenti Richmond'da 1966'da dünyaya gelen Youngkin, Rice Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldı, Harvard Üniversitesinde işletme bölümünden mezun oldu.

Siyasete girmeden önce yaklaşık 25 yıl özel sektörde çalışan Youngkin, burada CEO'luğa kadar yükseldi.

Youngkin, 2020 Eylül'de çalıştığı şirketten istifa etti ve Virginia Valiliği için adaylığını açıkladı. 10 Mayıs 2021'de yapılan ön seçimleri kazanan Youngkin, anketlerde beklenmedik şekilde yükselerek Demokrat adayın önüne geçti