Advertisement

Bu yılın başlarında pandemi sürecinde ekonomik toparlanma önündeki enflasyon riskine ilk dikkat çeken ekonomist olan eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers uyarılarına bir yenisini ekledi.

ABD ve diğer bazı büyük merkez bankalarında sosyal meselelere enflasyondan daha çok odaklanıldığını belirten Summers ABD’de enflasyonun kontrolden çıkma riskiyle karşı karşıya kalındığını belirtti.

Bir çevrimiçi konferansta konuşan Summers İngiltere’de enflasyonun kontrolden çıkma riskinin daha da yüksek olduğunu, Avrupa’nın da bir parça risk altında olduğunu vurguladı.

Summers çarşamba günü yüzde 5,4 açıklanan ABD eylül TÜFE verisinin kendisini daha da endişelendirdiğini dile getirdi.

Summers şubat ayında Washington Post’a yazdığı makale ile enflasyon riskine dikkat çeken ilk isim olmuş, takip eden aylarda ekonomik toparlanmaya fiyat artışları eşlik etmişti.

Summers enflasyon endişesinin dört kaynağı olarak ultra gevşek para politikası, dev ABD bütçe açığı, artan konut fiyatları ve hanehalkının aşırı seviyedeki tasarrufları gösterdi.

Enflasyon Eylül'de beklentiyi aşmıştı

ABD'de enflasyon Eylül'de yıllık bazda yüzde 5,4 olarak gerçekleşti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 5,3 artış yönündeydi.

Aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,3 olarak belirlenmişti.

Çekirdek göstergeler ise beklentilere paralel gerçekleşti.

Buna göre gıda ve enerji hariç enflasyon aylık olarak yüzde 0,2; yıllık olarak ise yüzde 4 oldu.

Reel ortalama saatlik kazançlar ise Eylül'de yıllık bazda yüzde 0,8 düştü.

Lojistik zorluklar hammadde sıkıntısı, yüksek emtia fiyatları ve artan ücretler üreticiler için maliyetleri hızla yukarı çekti. Birçok üretici maliyet baskısını tüketicilere yansıtırken bazı Fed üyeleri dahil birçok ekonomist enflasyonun daha kalıcı olmasını beklemeye başladı.

Eylül ayındaki artışta daha yüksek gıda ve barınma fiyatları rol oynadı. İkinci el otomobil, giyim ve havayolu ücretlerindeki fiyatlardaki artış hızı ise geriledi.

TÜFE verisi Fed’in varlık alım azaltımı görüşünü destekleyebilir. Veride özellikle fiyatlar üzerindeki arz zinciri etkisinin azaldığına dair az sayıda işaret görüldü.