Advertisement

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,11 azalışla 26.787,36 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,14 kayıpla 26.787,36 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,10 yükselişle 8.048,65 puan seviyelerinde seyretti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin-ABD ticaret müzakerelerinde Washington yönetimiyle orta yolda buluşmayı ve tartışmaların karşılıklı saygı çerçevesinde çözülmesini umduklarını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında "ABD’nin Çin ile orta yolda buluşmasını, iki ülke liderlerinin belirlediği prensipler doğrultusunda ortak çaba harcamasını, eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde birbirinin endişelerini uygun şekilde çözmesini umuyoruz." dedi.

ABD ile ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini temenni ettiklerini dile getiren Gıng, geçen hafta Washington'da yapılan 13'üncü müzakerenin yapıcı geçtiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise, ABD ile Çin'in geçen hafta ticaretle ilgili çeşitli konularda temel anlaşmaya vardığını, ancak yine de üzerinde çalışılacak ve belgelendirilecek birçok detay olduğunu söyledi.

Mnuchin, CNBC Television ile Pazartesi günü gerçekleştirdiği mülakatta “Bir anlaşma olmasını bekliyorum. Taraflar müzakerelerde geçen hafta 'önemli ilerleme' kaydetti.” dedi ve ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli lider Xi Jinping'in gelecek ay Şili'deki zirvede anlaşmayı sonuçlandırmasını beklediğini ekledi.

Bloomberg News tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir kaynak haberinde Çin'in ilk safha ticaret anlaşmasının detaylarını şekillendirmek için Ekim sonunda görüşmeleri devam ettirmek istediği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Washington’da gerçekleşecek müzakereler sonrası Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’yi kabul eden ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in ABD'den 40 ila 50 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etmeyi, fikri mülkiyet haklarına koruma getirmeyi ve finansal hizmetler ile döviz kuru konusunda ödünler vermeyi kabul ettiğini ifade etmişti.