Advertisement

ABD hisse senetleri Pazartesi günü, traderların koronavirüs pandemisi ortamında tüm dünyada kısıtlamaları gevşetmeye yönelik adımları değerlendirmesi ile birlikte karışık seyretti.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi fazla değişmezken, Dow Jones Endeksi düştü ve Nasdaq 100 Endeksi yükselişini altıncı güne taşıyarak bu yılın en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi.

S&P 500 Endeksi erken saatlerde, New York Valisi Andrew Cuomo'nun aralarında inşaat, yol kenarı perakendecileri, drive-in sinemalar ve bazı eğlence aktivitelerinin bu hafta bölgesel bazda açılacağını duyurmasının ardından yükseldi. New York eyalerinde ölüm sayısı161 ile Mart sonundan bu yana en düşük seviyeye indi. Ancak Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York şehrinde kısıtlamaların muhtemelen Haziran ayına kadar süreceğini belirtti.

Chicago'da Kingsview Investment Management portföy yöneticisi Paul Nolte, "Yatırımcıların bazı eyaletlerin kısıtlamaları gevşetmesinden cesaret bulmaları ile birlikte, hisse senetleri daha da yükselebilir," dedi ve "Hisse senetlerinin önümüzdeki haftalarda nasıl hareket edeceği muhtemelen yaz döneminin hızlı mı ya da karmaşık mı olacağına bağlı" değerlendirmesinde bulundu.

Kapanışta, Dow Jones endeksi 109.93 puan ya da yüzde 0.45 düşerek 24.221,99 puana geriledi.

S&P 500 endeksi 0.52 puan ya da yüzde 0.02 yükselişle 2,930.32 puandan kapanırken, Nasdaq Endeksi ise 71.02 puan ya da yüzde 0,78 artışla 9.192,34 puana yükseldi.