Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

New York Borsası, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmeleri ve ABD ile Çin arasında artan gerilimin ardından günü düşüşle tamamladı. ABD hisseleri böylelikle üç haftanın en düşük seviyelerine indi.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Powell'ın ilave hükümet harcamaları olmazsa devam eden ekonomik gerilemenin daha da derinleşebileceğini söylemesinin ardından kısa süreliğine, geçen ay destek seviyesi olan 2,800 puanın altını gördü. Hisse senetleri ayrıca, federal tasarruf fonlarının Çin hisselerini içeren endekslere yatırım yapmasını ertelemesi ve bunun da Çin ile artan gerilime katkıda bulunmasından dolayı da düştü.

S&P 500 Endeksi tüm bu hareketlerle birlikte, yüzde 30'luk rallinin başladığı 20 Mart'tan bu yana en büyük haftalık kaybına yöneldi.

Wells Fargo Investment Institutes kıdemli piyasa stratejisti Sameer Samana, "Toparlanmanın, piyasanın şimdilerde fiyatlıyor olabileceğinden daha yavaş ve daha düzensiz olabileceği teması dünden bu yana devam ediyor," dedi ve "Düşük seviyelerin üzerinde olunması, bir miktar kâr satışı getirebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Kapanışta, Dow Jones endeksi 500 puanın üzerinde düştü ve yüzde 2,2 azalışla 23.247,97 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,8 kayıpla 2.820,00 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,6 azalışla 8.863,17 puana düştü.

Endekslerdeki düşüşte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin tedirginlikler, ekonomilerin normalleşmesi konusundaki belirsizlikler ve Fed Başkanı Powell'ın ekonomik görünüme yönelik açıklamaları etkili oldu.

Powell, bugün katıldığı bir etkinlikte, ekonomik görünüme yönelik belirsizlikler ve aşağı yönlü risklerin olduğunu belirterek, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik durgunluğun ilave politika önlemlerini gerektirebileceğini ifade etti.

Ekonomik toparlanmanın biraz zaman alabileceğini dile getiren Powell, ilave mali desteğin maliyetli olabileceğini ancak buna değeceğini vurguladı. Negatif faiz oranına ilişkin değerlendirmede de bulunan Powell, bunun değerlendirdikleri bir seçenek olmadığını söyledi.