Advertisement
HABERLER ABONE OL

Teşvik paketindeki belirsizlikle olumsuz fiyatlamalara sahne olan ABD endeksleri artan koronavirüs vakaları dolayısıyla Avrupa endekslerine paralel olarak sert düşüş yaşadı.

Dow Jones endeksi günü yüzde 3,4 düşüşle kapatarak 11 Haziran'dan bu yana en sert düşüşü yaşadı. S&P 500 endeksinde günlük kayıp yüzde 3,5 olurken, Nasdaq yüzde 3,7 düştü.

Endekslerdeki negatif seyirde, koronavirüs vakalarındaki artış ve yeniden gündeme gelen sıkı tedbirlerin ekonomik toparlanmayı yavaşlatabileceğine dair endişeler etkili oldu.

Almanya ve Fransa kısmi karantina önlemleri açıklarken küresel ekonomik aktivitenin yavaşlayacağı yönündeki beklenti fiyatlamalara yansıdı.

ABD'de 3 Kasım'da gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesinde yeni bir ekonomik destek paketinin hayata geçirilmesine dair umutların azalması da piyasaları olumsuz etkiledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi arasında ekonomik destek paketine ilişkin günlerdir devam eden görüşmelerde bir anlaşma sağlanamazken, ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, "Seçimden sonra şimdiye kadar gördüğünüz en iyi teşvik paketini getireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.