Advertisement

ABD piyasalarında işlem gören hisse senetleri, haftanın son işlem gününde, traderların ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimlerini ve kötü çıkan ekonomik verileri bir kenara bırakması ile birlikte yükseldi.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi gün içindeki kayıplarını geri aldı, ancak yaklaşık yüzde 30'luk güçlü rallisine başlamadan önceki tarih olan 20 Mart'tan bu yana en kötü haftalık performansını gerçekleştirdi. Sorento Therapeutics, koronavirüs antikoru geliştirdiği iddiaları ile birlikte yüzde 158 değer kazandı. J.C. Penney, 7 Mayıs'ta yaklaşık 17 milyon dolarlık faiz ödemesi yaptığını açıklamasının ardından yüzde 21 yükseldi.

Hisse senetleri Cuma günü erken saatlerde ABD'de perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin rekor düşüşler gerçekleştirmesinin ardından sert düştü. Öte yandan, ABD'nin Çinli teknoloji devi Huawei Technologies'e çip tedarikini bloke etme yönünde adım atması, ABD ve Çin arasındaki gerilimi artıran diğer bir unsur oldu.

Wells Fargo Investment Institute'tan Tracie McMillion, "Oldukça iç karartıcı bir haftaydı," dedi ve "Yatırımcıların Çin ile ilgili düşüneceği çok şey var. Öte yandan bu haftaki veriler ekonominin içinde bulunduğu zorluğun altını çizdi"değerlendirmesinde bulundu.

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,3 artışla 23.685,42 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi, yüzde 0,4 artarak 2.863,70 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,8 yükselişle 9.014,56 puana çıktı.

Endekslerdeki yukarı yönlü seyirde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle kötü gelen ekonomik verilere rağmen petrol fiyatlarındaki toparlanma etkili oldu.

ABD'de Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı, TSİ 23.10 itibarıyla yüzde 7,5 artışla 29,63 dolardan alıcı bulurken, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent petrolün varil fiyatı aynı dakikalarda yüzde 5,14 artarak 32,73 dolardan işlem gördü.

ABD'de bugün açıklanan verilere göre, perakende satışlar, Kovid-19 salgınının etkisiyle nisanda aylık yüzde 16,4 azalarak rekor seviyede düşüş kaydetti. Ülkede sanayi üretimi de nisanda aylık yüzde 11,2 azaldı ve endeks 101 yıllık tarihinde en büyük aylık düşüşü gösterdi.