Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD merkez bankası Fed ve ABD Başkanı Donald Trump faizler konusunda anlaşmazlık içinde olabilir, ancak şimdi artık ortak bir noktaları var: Güçlü ABD işgücü piyasası her ikisine de daha sabırlı olma imkanı veriyor.

Fed için, Cuma günü TSİ 16:30'da açıklanacak olan ABD istihdam verileri, istihdam ve tüketicilerin büyümeyi desteklemeye yetecek denli güçlü olduğunu işaret edebilir ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın üç faiz indiriminin ardından bir süre gevşemeye gidilmeyeceği yolundaki görüşünü destekleyebilir.

Trump için ise, artırılan gümrük tarifelerinin henüz ABD işgücü piyasası üzerinde olumsuz etkisinin görülmediği bir ortamda, istihdam verileri, yatırımcıların 15 Aralık'taki olası tarife artırımına ilişkin endişelerinin artmasına karşın, Çin ile ticaret anlaşmasında aceleci olmamasına olanak tanıyacak.

Çalışma Bakanlığı'nın açıklayacağı verilerin, ABD'de tarım dışı istihdamın Kasım ayında 185,000 arttığını göstermesi bekleniyor. Bu miktar, bu yıl istihdam verileri öncesi görülen en büyük tahminlerden birini işaret ediyor. Bu rakam General Motors Co.'daki grevin ardından çalışanların işbaşı yapmasının geçici desteğini içeriyor ve istihdamdaki artışlar 2018'deki hızına göre daha ılımlı rakamlarda geliyor, ancak yine de durum, finans piyasalarının bu yıl oldukça korktuğu resesyondan oldukça uzakta.

Bank of America Corp. küresel ekonomik araştırma müdürü Ethan Harris, "İşgücü piyasası ekonominin en güçlü kısımlarından biri ve işçi talebi güçlü gibi görünüyor," dedi ve "Anlaşma konusunda masada ne olacağı ve Trump yönetiminin uzlaşmaya gitmesi ekonomi için endişe verici. İşgücü piyasaları beklenenden daha güçlü ve hisse senedi piyasaları rekor seviyeler yakınında. Bu nedenle anlaşmaya varılmasına yönelik baskılar azalmış durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Çalışma Bakanlığı'nın Perşembe günü açıkladığı diğer bir veri, ABD'de işsizlik maaşı başvurularının 203,000 ile Bloomberg'in anketine katılan ekomistlerin tümünün tahminlerinden daha aşağıda çıktığını gösterdi. Ancak bu veriler, Şükran Günü tatili dönemine rastladığı için normalden daha volatil olabilir.

Diğer son göstergeler işe almalarda istikrarı işaret ediyor ve açılan iş sayısı halen oldukça yüksek. Bu durum işletmelerin hem büyümekte olduğunu hem de işten çıkarmalarda isteksiz olduklarını işaret ediyor. Çarşamba günü açıklanan diğer bir rapor, ABD işgücü piyasasında en büyük kısım olan hizmet sektörüne ilişkin bir göstergenin Kasım ayında dört ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi.

Öte yandan, bu hafta ADP'nin açıkladığı veriler, özel sektör istihdamının son altı ayın en düşük artışını gerçekleştirdiğini göstererek zayıf çıktı. Bu durum bazı ekonomistlerin Cuma günü açıklanacak istihdam veriler için tahminlerini aşağı çekmelerine yol açtı. Ayrıca Mart 2019 itibarıyla 12 aylık artış, Şubat ayında yıllık revizyonlar açıklandığında aşağı yönde düzeltilebilir.

Bugün açıklanacak diğer verilerden işsizlik oranının yüzde 3.6'da kalması, ortalama saatlik kazançların aylık yüzde 0.3 ve yıllık yüzde 3 artış göstermesi bekleniyor.