Advertisement

ABD'de işsizlik maaşından yararlanmak isteyenlerin sayısı üst üste ikinci hafta da artmasına karşın tarihinin en düşük seviyesi yakınlarında kalmaya devam etti. Bu durum ABD'de işgücü piyasasının gücünün sürdüğünü işaret ediyor.

İşsizlik maaşı başvuruları 21 Eylül haftasında 3,000 artışla 213,000 seviyesine çıkarak üç haftanın zirvesine ulaştı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre başvuruların 212,000 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Daha az volatil bir gösterge olan 4 haftalık hareketli ortalamalara göre işsizlik maaşı başvuruları 212,000'e inerek Temmuz sonlarından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Daha az sayıda işsizlik maaşı başvuruları, imalat sanayii gibi bazı sektörlerdeki gerilemeye rağmen, işgücü piyasasının tüketicilere ve daha geniş anlamda ekonominin bütününe ne denli destek verdiğinin altını çiziyor. Son aylarda işsizlik başvuruları, işverenlerin istihdamı artırmaları ile birlikte son 50 yılın en düşük seviyeleri yakınında istikrarlı seyrediyor.

ABD'de Çalışma Bakanlığı Eylül ayı için istihdam verilerini gelecek hafta açıklayacak.