Advertisement

ABD’de tüketici fiyatlarının beklentiyi aşan bir şekilde yıllık yüzde 8,3 artması sonrası ekonomistler ve yatırım bankası stratejistleri Fed’in Eylül'de 100 baz puan faiz artırması gerektiğini vurgulamaya başladı.

Fed’in enflasyon yükselişi sürecinde eğrinin gerisinde kaldığını sıklıkla vurgulayan eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers enflasyonun faizler yüzde 4’e yaklaşana kadar kontrol altına alınamayacağını savundu. Summers, Fed’in kredibilitesini güçlendirmek için 100 baz puan faiz artırması gerektiğini söyledi.

Nomura ekonomistleri de Eylül faiz tahminini 75 baz puandan 100 baz puana çıkardı. Nomura’dan Aichi Amemiya, Rob Dent ve Jacob Meyer, Fed’in faiz artış döngüsünü Şubat 2023’te, önceki tahminlerinden 50 baz puan yukarıda, yüzde 4,50-yüzde 4,75 bandında nihayete kavuşturmasını bekliyor.

Goldman Sachs’tan Christian Mueller-Glissmann ise “yüksek ve yapışkan enflasyona” dikkat çekerek yüksek getirilerin tüm varlık grupları değerlemelerine etkide bulunacağını söyledi.

Swap piyasaları ABD TÜFE verisi sonrası eylülde 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalini tamamen fiyatladı. 100 baz puanlık faiz artışı ise yüzde 20 ihtimal olarak fiyatlanıyor.

İlgili haberler

Tahvil kralından uyarı

TÜFE verisi sonrası piyasada hakim olan görüşün aksine yatırımcı Jeffrey Gundlach, Fed’in “çizmeyi aşacağından” endişe duyuyor. DoubleLine Capital CIO’su Gundlach veri sonrası CNBC’ye yaptığı açıklamada Eylül'de 75 baz puanlık faiz artışı yerine 25 baz puanı tercih edeceğini söyledi.

Gundlach’a göre Fed önceki faiz artışlarının etkisini görmek için yeterince beklemedi ve sert faiz artışları ekonomiyi baskılayabilir. Gundlach deflasyon riskinin son iki yıla göre çok yüksek olduğunu öne sürerek uzun vadeli ABD tahvillerine yatırım tavsiyesi verdi.

Gundlach doların 200 günlük hareketli ortalamasının altına düşmesi sonrası gelişen ülke varlıklarına yönelebileceğini sözlerine ekledi.

Ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 8,3 seviyesinde gerçekleştiğinin açıklanması sonrası değerlendirmede bulunan Nomura analistleri, Fed'in 20-21 Eylül'de yapılacak FOMC toplantısında faizi 100 baz puan artıracağını öngördüler.

Nomura daha önce yayınladığı raporlarda Fed'den 21 Eylül'de 75 baz puan faiz artırımı beklediğini ifade ediyordu.

Ağustos ayı enflasyon rakamları sonrasında yayınlanan raporda Nomura, Fed'in Şubat 2023'de Fed faizinin ulaşacağı seviyeye yönelik tahminini de 50 baz puan artırarak yüzde 4,50-4,75 seviyesine çıkardı.

Nomura, Fed'in faizleri Kasım ve Aralık toplantılarında 50'şer baz puan artıracağını öngördü.

Piyasanın bu yıl sonu için Fed faiz oranı tahminleri yüzde 4,00-4,25, 2023 Mart için yüzde 4,25-4,50 seviyesinde.