Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

ABD'de konut fiyatları, talebin sıkılaşan stoklarla birleşmesinin fiyatlara yukarı yönlü baskı kurmasıyla art arda dördüncü ayında da yükseldi.

S&P CoreLogic Case-Shiller'ın mevsimsellikten arındırılmış verilerine göre, ulusal fiyat göstergesi Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı.

Alıcılar, ilanda bulunan ev sayısının yeterli olmamasından şikayet ederken bu durum ülkenin bazı bölgelerinde teklif verme savaşlarına neden oluyor. Redfin Corp.'un verilerine göre, 16 Temmuz'a kadar geçen dört haftada, satışa sunulan toplam ev sayısı bir önceki yıla göre yüzde 16 azaldı.

S&P Dow Jones Endeksleri Genel Müdürü Craig Lazzara Salı günü yaptığı açıklamada, "ABD'de konut fiyatları Haziran 2022'den sonra düşmeye başladı ve Mayıs ayı verileri, düşüşün son ayının Ocak 2023 olduğunu destekliyor. Mayıs raporunun kapsadığı alan ve gücü, gelecek aylara ilişkin iyimser bir görüşle tutarlı" değerlendirmesinde bulundu.

Konut piyasası geçen yıl boyunca, borçlanma maliyetlerindeki artışın bazı alıcıları kenarda tutmasıyla soğumuştu. Yıllık bazda, ulusal fiyatlar Nisan ayındaki yüzde 0,1'lik düşüşe kıyasla yüzde 0,5 geriledi.

Son aylarda en çok fiyat artışı sağlayan şehirler, daha sıcak iklimlerden daha kuzeydeki şehirlere kaydı. Chicago, Cleveland ve New York, 20 şehir ölçüsünde en büyük fiyat artışlarından bazılarını açıkladı. Öte yandan beş yıl sonra ilk kez bir soğuk hava şehri en üst sırada yer aldı.

Sıklaşan konut arzının, evleri bazı alıcılar için oldukça pahalı hale getirmeye devam edebileceği değerlendiriliyor.