Advertisement
HABERLER ABONE OL

S&P CoreLogic Case-Shiller, Haziran ayına ait ulusal konut fiyat endeksi verilerini yayımladı.

Buna göre, ABD'de ulusal konut fiyat endeksi, Haziran'da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla değişim göstermedi. Endeks, Mayıs'ta yıllık bazda yüzde 0,4'lük azalış kaydetmişti.

Ulusal konut fiyat endeksi, Haziran'da aylık bazda ise mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 0,7 arttı.

ABD'nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks ise Haziran'da yıllık yüzde 1,2 düştü. Piyasa beklentilerinden az gerileyen endeksin bu dönemde yüzde 1,3 azalması bekleniyordu. Üst üste dört aydır düşen endeks, Mayıs'ta da yüzde 1,7 azalış kaydetmişti.

20 kentte söz konusu dönemde endeks, aylık bazda ise mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 0,9 ile üst üste beşinci ayda artış gösterdi.

Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği kentler, yüzde 4,2 ile Chicago, yüzde 4,1 ile Cleveland ve yüzde 3,4 ile New York oldu.

Aynı dönemde konut fiyatları yıllık bazda San Francisco'da yüzde 9,7, Seattle'da yüzde 8,8, Las Vegas'ta yüzde 8,2, Phoenix'te yüzde 7,5, Denver'de yüzde 4,4 ve Portland'da yüzde 4,2 azaldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P DJI Genel Müdürü Craig Lazzara, ABD'de konut fiyatlarının Haziran'da aylık bazda artmaya devam ettiğine işaret ederek, bu dönemde 20 kentin tamamında fiyat artışları yaşandığını vurguladı.

Bölgesel farklılıkların dikkat çekici olmaya devam ettiğini belirten Lazzara, konut piyasasının kazanımlarının mortgage oranlarındaki artışlar veya genel ekonomik zayıflık nedeniyle kesintiye uğrayabileceğine kaydetti.