Advertisement

ABD'de tüketici fiyat endeksi Ekim'de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 arttı.

Böylelikle 1990 yılından bu yana ABD tüketici fiyat endeksinde en hızlı yıllık artış izlendi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 5,9 olması yönündeydi.

Ekim'de tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,9 artış gösterdi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,6 olmuştu.

Çekirdek gösterge olarak kabul edilen gıda ve enerji hariç tüketici fiyat endeksi Ekim'de yıllık bazda yüzde 4,6 arttı. Beklenti yüzde 4,3 olarak belirlenmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise çekirdek enflasyonun yüzde 0,6 olduğu görüldü. Buna ilişkin veri ise yüzde 0,4 olmuştu.

Fed'in son toplantısında tümüyle geçici olmadığı vurgulanmıştı

Veriler ülkede enflasyonun geçici olup olmadığı yönündeki tartışmalar açısından yeni sinyaller sunmuş oldu.

Fed'in son toplantısından çıkan karar metninde enflasyonun tümüyle geçici olmadığının düşünüldüğüne dair işaret yer almıştı. Fed açıklamasında, “Enflasyon, büyük ölçüde geçici olması beklenen faktörleri yansıtacak şekilde yüksek” denilmişti.

Fed Başkanı Jerome Powell “Yüksek bir enflasyona sahibiz ve bunu istihdam piyasasında olanlarla dengelememiz lazım. Karışık bir durum. Faizleri artırmak için doğru zaman olduğunu düşünmüyoruz. İşgücü piyasasında daha fazla iyileşme görmek istiyoruz.” değerlendirmesini yapmıştı.

Powell, “Azami istihdama ulaşmak için hala alan var. Enflasyon bizim gördüğümüz kadarıyla sıkı işgücü piyasası kaynaklı değil” diye konuşmuştu.

Yellen: Fed yüksek 1970'lerdeki enflasyon döneminin tekrarına izin vermez

ABD Hazine Bakanı Yellen verdiği bir mülakatta enflasyondaki yüksek seyrin gelecek yıl devam etmeyeceği öngörüsünü tekrarladı

Fed’in 1970’lerdekine benzer çift haneli enflasyona izin vermeyeceğini belirten Yellen “fiyat artışlarının düzeleceğini ve normal olarak değerlendirdiğimiz yüzde 2 seviyelerine yaklaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yellen pandemi sona erince daha fazla kişinin işe döneceğini, tüketici talebinin normal seviyelere geleceğini, bu durumun ücretlerde ve ürün fiyatlarındaki baskıyı azaltacağını dile getirdi.

2014-2018 yılları arasında Fed Başkanlığı yapan Yellen 1970-80’lerde görülen yüksek enflasyonun kalıcı olmasının nedenine dair “çünkü insanlar politika yapıcıların müdahale etmeyeceğini düşünüyordu. Şimdi durum böyle değil, Fed bunun yaşanmasına izin vermez” açıklamasını yaptı.

ABD’de enflasyon ekim ayında 31 yılın zirvesine yükseldi, ancak bazı uzmanlara göre fiyat artışlarında en kötüsü henüz görülmedi.

Tüketici fiyatlarının ekimde yüzde 6,2’ye yükselmesine neden olan sıcak konut piyasası ve küresel enerji krizi gibi faktörlerin yakın zamanda normale dönmesi beklenmiyor.

Fed enflasyondaki hızlanmayı “geçici” olarak değerlendirirken, ABD Başkanı Joe Biden devasa harcama paketlerini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Wells Fargo & Co. Kıdemli Ekonomisti Sarah House, “Enflasyon tablosunun iyileşmeden önce iyice kötüleştiğini göreceğiz” dedi ve bahar aylarından önce bir rahatlama öngörmediğini belirtti.

ING: Fed kritik eşikte

ING Uluslararası Başekonomisti James Knightley, varlık alımlarını azaltmaya başlayan Fed’in “kritik bir eşiğe” gelmiş olabileceğini ve bu sürecin öngörülenden 3 ay önce, yani 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanabileceğini düşünüyor. “Ekonomi yüzde 6 büyürken, enflasyon yüzde 6 seviyesindeyken ve bu iki göstergede de herhangi bir ivme kaybı ya da düşüşe dair bir emare yokken ekonomiye teşvik vermek haklı görülebilir mi?” diyen Knightley, gelecek yılın sonuna kadar iki, hatta muhtemelen üç, 25 baz puanlık faiz artırımı bekliyor.

JPMorgan Chase & Co. ABD Başekonomisti Michael Ferolide varlık alımlarının azaltımının hızlandırılması kararının bir sonraki Fed toplantısında gündeme gelebileceğini öngördü. Ancak San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’e göre parasal sıkılaştırmanın hızlandırılacağını söylemek için erken. Allianz SE Baş Ekonomi Danışmanı ve Bloomberg Opinion yazarı Mohamed El-Erian, enflasyondaki yükselişi “geçici” diyerek küçümsemenin riskli olduğu uyarısını yaptı.