Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'de Ağustos ayında tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 3,7 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık artışın yüzde 3,6 olması yönündeydi.

Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,6 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Çekirdek göstergelerde ise aylık artış beklentileri sınırlı da olsa aştı. Ağustos ayında gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Bloomberg anketinde beklenti yüzde 0,2 olarak belirlenmişti.

Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları Ağustos'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 arttı. Temmuz ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,7 olarak kaydedilmişti.

Veriler, ekonomide yaşanan canlanmanın fiyat baskılarını yeniden alevlendirdiği yönündeki endişeleri artırıyor. Fed yetkilileri her ne kadar resesyona neden olmadan enflasyonu dizginleyebilecekleri konusunda giderek daha iyimser olsa da, fiyat artışlarında yaşanan son ivmelenme onları faiz oranlarını daha da yükseğe itmeye zorlayabilir.

Bugünkü TÜFE verisi, Fed’in gelecek haftaki toplantısından önce göreceği son önemli veri oldu. Fed’in büyük ölçüde faizleri sabit bırakması bekleniyor.

Yatırımcılar Fed’in gelecek hafta faiz oranlarını sabit tutmasını beklemeye devam ederken, kasım ayında faiz artırımına ilişkin beklentiler yüzde 50 civarında seyretti.

ABD'de Ağustos enflasyonunun tahminleri aşması faiz artışlarının devam edeceği beklentilerini de güçlendirdi.

Ağustos ayında tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 3,7 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık artışın yüzde 3,6 olması yönündeydi.

Çekirdek enflasyon ise aylık yüzde 0,3 ile 6 ayda ilk kez ivmelendi. Yıllık artış yüzde 4,3 oldu.

Nationwide Life Insurance Co. Kıdemli Ekonomisti Kathy Bostjancic çekirdek enflasyon rakamının hayal kırıklığı yarattığını belirterek “Bu durum Fed için şahin bir alarm ve Kasım veya Aralık’ta faiz artışının mümkün olabileceğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Başkan Jerome Powell Ağustos sonunda gerçekleşen Jackson Hole Sempozyumunda enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ve gerekirse daha fazla artış olabileceği mesajını vermişti.

Fed Temmuz toplantısında politika faizini yüzde 5,25 - 5,5 ile 22 yılın zirvesine çıkarmış, 2023 için bir faiz artışı daha mesajını vermişti.

Piyasalar, 19-20 Eylül toplantısında Fed’den bir değişiklik beklemiyor. Vadeli kontratlarda Kasım’da faiz artışı daha da az fiyatlanıyor.

Bloomberg Economics Ekonomistleri Anna Wong ve Stuart Paul baz senaryolarına göre Fed’in Eylül sonrasında da faiz artırmayabileceğini, ancak Kasım’da faiz artırım ihmalinin yükseldiğini belirtti.