Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD'de Mart ayı enflasyon verileri Başkan Joe Biden'ın destek paketinin enflasyonist etkilerini gözler önüne serdi.

Ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak yüzde 0,6 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Mart ayında ülkede tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,5 artması yönündeydi. Şubat ayında ülkede aylık enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedilmişti.

Mart enflasyonunun neredeyse yarısı, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklandı.

Yıllık bazda enflasyon Mart ayında yüzde 2,6 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,5 olmuştu. Şubat ayında ise ABD'de tüketici fiyatlarında yıllık artış yüzde 1,7 olarak gerçekleşmişti.

Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018'den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

Çekirdek enflasyon göstergeleri de beklentileri aştı

Mart ayında ülkede gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0,3 artış kaydetti. Ekonomistlerin beklentisi bu verinin yüzde 0,2 gerçekleşmesi yönündeydi.

Yıllık bazda gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları ise Mart ayında yüzde 1,6 artış gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık çekirdek enflasyonun yüzde 1,5 olarak gerçekleşeceğine yönelikti.

Unicredit Uluslararası Başekonomisti Daniel Vernazza, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede ülkede artan akaryakıt fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisine dikkat çekti. Vernazza çekirdek göstergelerdeki beklentiyi aşan performansın ABD ekonomisindeki açılma ve bunu takip eden toparlanmanın katkısıyla gerçekleştiğini belirtti.

Vernazza manşet tüketici enflasyonunun yüzde 3,5 ile zirveyi göreceğini öngördü.

Mart'ta destek çekleri dağıtılmaya başlamıştı

Başkan Joe Biden Mart ayında 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs destek paketini imzalamış, paketin onaylanmasını takip eden günlerde vatandaşlara yönelik yardım çeklerinin dağıtımına başlanmıştı. ABD'de Joe Biden yönetimi, Nisan ayının ilk haftası itibariyle 372 milyar dolarlık 150 milyondan fazla yardım çeki dağıtıldığını açıklamıştı.

Powell'dan yüzde 2'lik hedef vurgusu

Hafta sonunda CBS televizyonunda yayınlanan "60 Dakika" programına katılan Powell, faiz oranlarını artırmadan önce enflasyonun ortaya çıkmasını beklemeyi göze alabileceklerini aktarmıştı.

Powell, zaman içinde ortalama yüzde 2 enflasyon hedeflerini anımsatarak, "Bunu sağladığımızda, faiz oranlarını o zaman artıracağız." diye konuştu.

Faiz oranlarına ilişkin bir soru üzerine Powell, "Bu yıl faiz oranlarında artış yapmamızın olası olmadığını düşünüyorum." dedi.